ماساژ در منزل

آمادگی لازم برای ماساژ در منزل


علی مومنی

ماساژ در منزل

آیا تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده است که در پایان یک روز کاری، با احساس سنگینی در شانه و گردن خود به خانه برگشته باشید، گویی که آن‌ها را در بتون گذاشته‌اند؟

اکثر ما به‌طور ناخودآگاه، در چنین شرایطی نقاط ناراحت و دردناکی را به‌منظور برطرف کردن درد مالش می‌دهیم، اجرای صحیح ماساژ در منزل، نه‌تنها می‌تواند روی عضلات به‌تنهایی بلکه در کل بدن در ایجاد حس خوب بودن و شادابی تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد. لامسه یکی از مهم‌ترین حواس و درعین‌حال اغلب نادیده گرفته می‌شود-و نیاز به لمس شدن در تمامی طول زندگی انسان، مشاهده می‌شود.

در طی سی سال اخیر، تحقیقات بسیاری درباره‌ی ماساژ در منزل و لامسه و اهمیت آن در رشد انسان صورت‌گرفته است. دکتر سانوا شانبرگ از دانشگاه دوک در کارولینای شمالی و دکتر تیفانی فیلد از دانشگاه میامی در فلوریدا، تحقیق جامعی بر روی کودکان نابالغ انجام داده‌اند. در این بررسی کودکانی که به‌طور ملایم هرروز به مدت ۴۵ دقیقه نوازش شدند بعد از ۱۰ روز نسبت‌به کودکان گروه گواه، ۵۰% وزن بیشتری داشتند همچنین این کودکان فعال‌تر، هوشیارتر و پاسخگوتر بودند.

درواقع، لمس کردن بدن به‌طور منظم از طریق ماساژ در منزل منجر به آزادسازی بیشتر اندروفین می‌شود ماده شیمیایی که باعث رشد کودکان و همین‌طور احساس روحی و جسمی خوبی در بزرگسالان می‌شود. به‌علاوه، ماساژ در منزل یک روش درمانی مؤثر برای طیف وسیعی از مشکلات جسمانی است و باعث احساس آرامشی فوق‌العاده در انسان می‌شود. شیوه‌های بسیار ساده‌ای از ماساژ در منزل را می‌توانید با اطمینان در منزل برای خود و همسرتان بکار گیرید.

ماساژ در منزل

آمادگی برای ماساژ در منزل

اگرچه این امکان کاملاً وجود دارد که ماساژ در منزل به‌تنهایی تأثیر بالایی داشته باشد، اما خیلی بهتر است از قبل برای انجام آن آماده شد. مطمئناً شما همیشه نیاز دارید تا ابتدا فضایی مناسب برای ماساژ در منزل فراهم کنید و همه وسایل مورد نیاز از قبیل حوله و روغن‌ها را کنترل کنید. یک ماساژ در منزل واقعاً خوب باید فرصتی خاص باشد و کسی هم که وظیفه ماساژ در منزل شما را به‌عهده گرفته تا ضمن آرام‌سازی احساس خوبی در شما ایجاد کند، فرد ویژه ای است.

ایجاد نشاط با ماساژ در منزل

ایجاد محیط و فضای درمانی مناسب قطعاً باعث می‌شودکه ماساژ در منزل مؤثرتر و تجربه‌ای مفیدتر داشته باشیم. قبل‌از شروع ماساژ در منزل مطمئن شوید که اتاق گرمای مطبوع و تجهیزات کافی دارد. مطمئن شوید حوله و دستمال که برای پوشاندن نواحی که قرار نیست ماساژ در منزل داده شود، در اختیار دارید. توجه داشته باشید که اگر روی زمین کار می‌کنید، سفتی آن می‌تواند بدن را آزار دهد. اگر از روغن استفاده می‌کنید آن را در مکان قابل دسترس امن قرار دهید.

آماده‌سازی خود شمل قبل‌ از ماساژ در منزل حائز اهمیت بسیاری است، به این معنی که ساعت و زیورآلات خود را از دست خارج کنید ناخن‌های خود را کوتاه کرده و سوهان بزنید. لباس راحت و گشاد و تا حد امکان آستین کوتاه بپوشید. برای آرام شدن، چند حرکت کششی انجام دهید و چند نفس عمیق بکشید. زیرا اگر در حین ماساژ در منزل دچار تنش باشید این احساس به فرد منتقل خواهد شد. بنابراین آرامش ذهنی شما باعث می‌شود از انتقال هرگونه تنش در امان بوده و از جذب استرس جلوگیری می‌کند.

در هنگام استفاده از روغن، ابتدا آن را در دست خود ریخته و آن را گرم کنید و هرگز از روغن به‌طور مستقیم روی بدن فرد استفاده نکنید. وقتی روغن را مستقیماً روی بدن فرد می‌ریزید، سردی آن باعث استرس در فرد می‌شود. روغن را می‌توانید در ظرف شیشه‌ای یا پیاله و یا ظرفی که با فشار محتوای آن خارج می‌شود نگه‌داری کنید روغن را به‌آرامی روی بدن پخش و شروع بکار کنید.

خدمات ماساژ در منزل تهران

روغن ماساژ در منزل

تقریباً در سراسر دنیا، برای ماساژ در منزل، ترجیح بر استفاده از روغن‌های محلی قابل دسترس است که عموماً منشأ گیاهی دارند. در جریان ماساژ در منزل وجود این روغن‌ها قادر می‌سازد تا دست‌ها به‌راحتی روی سطح بدن حرکت کنند. ازجمله این روغن‌ها می‌توان به روغن زیتون، روغن غاز، کره بز و … اشاره کرد که بارها به‌طور موفقیت آمیزی آزموده شده‌اند. در بخش‌هایی از آفریقا، خمیرهای روغنی برای جذب آلودگی و سموم از بدن استفاده می‌شود. همان‌طوری که می‌دانید ماساژ در منزل عضلات را نرم و آرام می‌سازد و هم چنین روغن‌هایی که در ماساژ در منزل استفاده می‌شوند موارد مصرف گوناگونی دارند و بعضاً برخی از این روغن ها نه‌تنها لذت و اثربخشی ماساژ در منزل را صد چندان می‌کنند بلکه تأثیر درمانی نیز روی پوست دارند. یکی از مفیدترین این روغن‌ها که به‌طور وسیعی در ماساژ در منزل درمانی حرفه‌ای استفاده می‌شود، روغن بادام شیرین است. این روغن سبک و بدون چربی است و به‌راحتی توسط پوست جذب می‌شود. روغن دیگری که برای پوست بسیار سودمند است، روغن هسته انگور است. قیمت آن معقول و به سهولت قابل دسترس است. روغن سویا روغن دیگری از این دست می‌باشد که غلیظ‌تر از دو روغن قبلی است. اما فواید آن غیرقابل‌انکار است. برای پوست‌های خشک می‌توان از کمی روغن جوانه گندم (در صورت عدم آلرژی به گندم) یا روغن آوواکادو استفاده کرد. روغن دانه هایی نظیر گردو، غنی اما کمی چسبناک هستند و ایراد دیگر آن‌ها این است که عطر خوبی از خود روی پوست باقی نمی‌گذارند. درنهایت، چنانچه هیچ‌یک از روغن‌های مذکور در دسترس نبود می‌توان روغن آفتاب‌گردان را که در سالاد نیز از آن استفاده می‌شود، بکار برد. روغن زیتون نیز بسته به سنگینی، عطر و طعم آن می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. این روغن در کشورهای مدیترانه‌ای بسیار محبوب می‌باشد، به یاد داشته باشید که از روغن‌های معدنی در ماساژ در منزل استفاده نکنید زیرا این روغن‌ها جذب پوست نمی‌شوند و به‌نظر بسیار چرب می‌آیند.

روغن‌های معطر برای ماساژ در منزل

به‌عنوان یک جایگزین، سعی کنید از روغن‌های معطر استفاده کنید که می‌توان به دو دلیل به روغن‌های پایه در ماساژ در منزل افزود یکی به دلیل معطر شدن بدن و دیگری افزایش تأثیرات درمانی. این نوع روغن‌ها از غلظت بالایی برخوردارند و باید با توجه خاصی در درمان به‌کارگرفته شود. اگر کوچک‌ترین تردیدی در رابطه با خواص آن‌ها دارید، توصیه می‌شود از آن‌ها استفاده نکنید و یا اگر پس‌از استعمال آن‌ها پوست دچار حساسیت شد، پوست را فوراً بشویید. در حال حاضر بیشتر روغن‌های معطر به سهولت در شیشه‌هایی که دارای قطره چکان هستند به فروش می‌رسد و کاملاً ضروری است تا از آن‌ها در یک فرم رقیق بر روی پوست استفاده شود. همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، روغن‌های معطر را باید به روغن پایه ماساژ در منزل افزود و به‌صورت مخلوطی از آن‌ها استفاده کرد. سطح بی‌خطر عموماً ۱ درصد است که معادل تنها ۱ قطره روغن معطر در ۵ میلی لیتر یا ۱ قاشق چای‌خوری روغن پایه است. هرگز بیش‌از میزان توصیه شده از روغن معطر استفاده نشود که باعث آسیب‌رساندن به فرد تحت ماساژ در منزل می‌شود.

* به‌هنگام ماساژ در منزل می‌توانید روغن مورد نظر خود را میان طیف وسیعی از روغن‌ها انتخاب کنید.

افزودن روغن‌های معطر به روغن‌های گیاهی همواره تأثیر خوبی دارد، زیرا باعث افزایش خاصیت شفابخشی این روغن‌ها می‌شود. بهترین روغن‌های گیاهی شامل: روغن بادام که غنی از ویتامین D است. گل گاوزبان منبع بسیار خوبی برای GLA می‌باشد و غالباً برای مقابله با اگزما و صدفکه (پسیورازپس) استفاده می‌شود. اگر نیاز به ویتامین E دارید، روغن جو جویا یا انجیر وحشی را توصیه می‌شود که خاصیت آنتی باکتریال دارد و می‌تواند برای درمان آکنه مفید باشد روغن هسته هلو برای تأمین ویتامین E مفید است. و برای رنگ بخشی به پوست و بهینه‌سازی خاصیت کشسانی و انعطاف‌پذیری پوست بسیار سودمند است و می‌توان در ماساژ در منزل صورت از آن بهره برد.

روغن‌های گیاهی مانند روغن هسته انگور که چندمنظوره هستند، در ماساژ در منزل کاربرد دارند. این روغن برای انواع پوست مناسب است، اما بعد از تصفیه شدند بهتر است با روغنی مانند روغن بادام سرشار از ویتامین است، غنی شود.

روغن گل رنگ فواید مضاف دارد اولاً ارزان است، ثانیاً به‌راحتی در دسترس است. می‌توان از این روغن به‌عنوان روغن پایه استفاده کرد این موضوع درمورد روغن آفتاب‌گردان که غنی از مواد معدنی و ویتامین می‌باشد، نیز صادق است.

وقتی در ترکیب روغن‌ها مهارت یافتید، در خواهید یافت که قادرید روغن‌های معطر متفاوتی را با هم ترکیب کنید. وقتی آن‌ها با هم ترکیب می‌شوند، یک واکنش شیمیایی خاص اتفاق می‌افتد و یک ترکیب جدید خلق می‌شود، به‌طور مثال، با افزودن مقداری اسطوخودوس به ترنج اثر آرام‌بخشی آن به‌مراتب افزایش می‌یابد. اگر لیمو را به ترنج اضافه کنید می‌توانید توان را متعادل و افزایش دهید. ترکیب دو روغن معطر به این روش به‌منظور تشدید تأثیر آن‌ها را سینرژی می‌گویند. این روش برای مقابله با شرایط مختلف، خصوصاً شرایط ذهنی و جسمی، به‌طور هم‌زمان بسیار مفید می‌باشد. با تمرین به‌تدریج یاد می‌گیرید چه نسبت از روغن‌های معطر را بسته به نوسانات خلقی خود به شرایط موجود، به‌طور ترکیبی بکار برید. انتخاب اسانس درست هم بسیار مهم است. این نسبت‌ها در شروع کمی پیچیده و گیج‌کننده هستند. آیا روغن بادام شیرین و روغن کنجد به‌تنهایی بهترین نتایج دارند؟ یا باید ترکیب شوند؟ و در صورت استفاده به چه نسبت؟ با پیروی از دستورالعمل‌های معمول و با کسب تجربه بیشتر به‌تدریج درخواهید یافت که کدام یک از روغن ها در صورت ترکیب شدن اثر بیشتری خواهند داشت. به‌محض این‌که از میزان توزیع آن‌ها اطمینان حاصل کردید، می‌توانید میزان آن‌ها را مطابق با شرایط خاص خود تغییر دهید.

شایان ذکر است روغن‌های معطر به‌منظور دستیابی به یک تعادل مناسب در هنگام ساختن یک اسانس به سه بخش مجزا تقسیم می‌شوند. این ۳ نوع بالا، متوسط و پایین نامیده می‌شوند و یک ترکیب عالی حاوی روغن‌هایی از همه این گروه‌هاست.

گروه بالا، (روغن گروه اول) با طراوت و بلافاصله قابل تشخیص است چراکه این نوع روغن ها بسیار سریع تبخیر می‌شوند. رایحه این دسته، فوری ایجاد می‌شود. رایحه دسته دوم هسته ترکیب را تشکیل می‌دهد و یک رایحه عمیق‌تر است که بلافاصله بعد از دسته اول ایجاد می‌شود و درنهایت دسته سوم که عطری ماندگار و غنی ایجاد می‌کند توجه داشته باشید که در ترکیب‌هایی که درست می‌کنید. باید از روغن‌های دسته اول (نت بالا) بیشتر استفاده کنید زیرا روغن‌های این گروه به‌سرعت تبخیر می‌شوند. نسبت‌های کلی فرمول ترکیب به‌صورت ۳ سهم روغن دسته اول (نت بالا) ، ۲ سهم روغن دسته دوم (نت وسط) و ۲ سهم روغن دسته سوم (نت پایین) می‌باشد.

* به‌هنگام ماساژ در منزل آرام باشید زیرا تنش‌های شما به‌صورت ارتعاشی به فرد منتقل می‌شود.

برای ماساژ در منزل عمومی آرام‌بخش، بهتر است روغن معطر اسطوخودوس و مرزنگوش را با روغن گیاهی پایه ترکیب کنید. این روغن‌ها تنش و خستگی را از عضلات زدوده و احساس طراوت و گرمای مطبوعی به بدن می‌دهند. برای به وجود آوردن ترکیبی با خاصیت متعادل کننده و انرژی‌بخش، از ترکیب روغن ترنج و شمعدانی با روغن گیاهی پایه استفاده کنید. این روغن‌ها تأثیر طراوت‌بخش روی کل بدن دارند. جهت کاستن تنش و افزایش میل جنسی، از ترکیب بی‌نظیر و لوکس روغن معطر رز و صندل استفاده کنید.طراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب