ماساژ در منزل

حرکت پایه ماساژ در منزل


علی مومنی

حرکت های پایه ماساژ در منزل

تکنیک‌های بی‌شماری برای ماساژ در منزل وجود دارند که هرکدام تأثیر خاصی روی بدن می‌گذارند. به‌طورکلی الگوی هر شیوه و تکنیک، به‌طور ثابت از قواعد مشخص و اولیه‌ای پیروی می‌کند هر ماساژ در منزلی، اساساً از تماس‌های اولیه شروع می‌شود. تماسی مطمئن، بدون شتاب و آرام‌کننده که فرد ماساژ در منزل گیرنده را آماده تجربه‌ای لذت‌بخش، تسکین‌بخش و طولانی می‌کند.

 

تکنیک سراندن (نوازشی) ماساژ در منزل

این تکنیک با حرکاتی آهسته، گسترده و تا حدی سطحی آغاز می‌شود و به حرکات عمیق‌تر و شاید تکنیکی تر در نواحی کوچک‌تر که دچار اسپاسم هستند، منتهی می‌شود.

اگر فرد تحت ماساژ در منزل به حالت نشاط‌آور بیشتری نیاز داشته باشد، می‌توان از حرکاتی سریع استفاده کرد. و در پایان بیشتر از حرکات کششی و یا حرکات ملایم آرامش‌بخش استفاده می‌شود. حرکات اولیه و پایانی ماساژ در منزل اغلب شامل این حرکات نوازشی است:

۱- حرکات نوازشی شامل استفاده از کل دست با حرکات نرم و آرام.

۲- وقتی دست با فشار روی پوست حرکت می‌کند از مقدار روغن بیشتری استفاده کنید.

تکنیک دورانی ماساژ در منزل

تکنیک دورانی نوعی حرکت یکپارچه است که در آن، دست‌ها روی سطح وسیعی از عضله به‌صورت دورانی حرکت می‌کند. ازآن‌جایی‌که تنش در عضلات می‌تواند منجر به سفتی و ایجاد گرفتگی شود، لذا ممکن است نیاز به اجرای ماساژ در منزل در عرض یا طول فیبرهای عضلانی داشته باشد. برای باز کردن گره‌های عضلانی می‌توان از تکنیک‌های دورانی قبل‌از تکنیک‌هایی با عمق بیشتر استفاده کرد.

۱- نوعی ساده از تکنیک چرخشی (دورانی) با استفاده از هر دو دست است. همان‌گونه که از همه تکنیک‌های سطحی ماساژ در منزلی استفاده می‌کنید. بدن خود را در حالت راحت قرار دهید و از ایجاد تنش در دست‌ها و بازوها خودداری کنید.

۲- ابتدا یک دست را به شکل دایره حرکت داده سپس دست دیگر را به‌همین شکل حرکت دهید. این تکنیک به‌تدریج انرژی جنبشی ایجاد می‌کند و می‌تواند بسیار تسلی‌بخش و آرام‌کننده باشد.

۳- کلید تاثیر هرچه بیشتر این تکنیک داشتن هم‌پوشانی دست‌ها است که به‌ترتیب یکی بعد از دیگری به حرکت درمی‌آیند. این تکنیک را بدون فشار و به‌نرمی انجام دهید.

۴- به‌تدریج با حرکات دورانی کوچک و بزرگ دست‌ها از بالا به پایین پشت. یعنی از پایین قسمت ستون فقرات تا ناحیه گردن تکنیک را اجرا کنید.

ماساژ در منزل

 

 

* توجه

در صورت عدم اطمینان از تأثیر این تکنیک و یا وجود درد، از اجرای تکنیک عمیق پرهیز کنید. زیرا ماساژ در منزلهای سطحی و ورز دادن به میزان بیشتری، می‌توانند بدن را آرام و شل کنند.

 

تکنیک ورز دادن ماساژ در منزل

یکی دیگر از انواع مهم تکنیک‌های ماساژ در منزل، حرکات رینگ رینگ است که در آن یک دست بر علیه دست دیگر عمل می‌کند و بدین طریق فشاری قدرتمندی را ایجاد می‌کند. برای مثال، وقتی این تکنیک روی پشت انجام می‌شود، ستون مهره‌های فرد به‌عنوان مانعی در مقابل فشرده شدن عضلات عمل می‌کند، این تکنیک برای از بین بردن سریع مواد زائد در عضلاتی که دچار سفتی یا تنش هستند، بسیار مفید است. از واژه مواد زائد تعجب نکنید. زیرا در همه فعالیت‌های عضلانی به‌طور بالقوه، مواد زائد به‌خصوص اسید لاکتیک تولید می‌شود.

اگر عضلات دچار سفتی و یا تنش شود، این مواد به‌سرعت در عضلات تجمع یافته و باعث گرفتگی و تنش بیشتر و نهایتاً درد عضلانی می‌شود تکنیک رینینگ روشی مؤثر برای از بین بردن سموم و اسید لاکتیک است و به جریان خون حاوی اکسیژن و انرژی به درون سلول‌ها کمک می‌کند.

ماساژ در منزل

 

تکنیک های فشاری ماساژ در منزل

همان‌طور که ماساژ در منزل را ادامه می‌دهید، به‌تدریج تکنیک‌های عمومی چون سراندن و دورانی جای خود را به تکنیک‌هایی تخصصی‌تر روی نواحی کوچک‌تر که دچار اسپاسم هستند، می‌دهند. متخصصان حرفه‌ای ماساژ در منزل حتی می‌توانند با فشار شست و انگشتان فشار عمیق‌تری را اعمال کنند. این فشار به‌طور مداوم با اتکا به حرکت کل بدن، و نه‌فقط فشار دست‌ها، ایجاد می‌شود. افراد لاغر معمولاً به فشار کمتری نیاز دارند.

۱-کف دست تأثیر زیاد و گسترده‌ای در ماساژ در منزل دارد

۲-از انگشتان شست اغلب می‌توان به‌منظور اعمال فشارهای دقیق‌تر و نقطه‌ای استفاده کرد.

ماساژ در منزل

تکنیک ضربه‌ای ماساژ در منزل

اگر شخصی سیستم بدنی کم تحرک داشته و یا نیاز به تقویت داشته باشد، می‌توان از تکنیک‌های سریع‌تر استفاده کرد. واژه‌ای که برای این تکنیک‌ها استفاده می‌شود. واژه‌ی ((ضربه‌ای)) است. بر خلاف دیگر حرکات شرح‌داده‌شده، این‌گونه تکنیک‌ها با سرعت انجام می‌شود تا جریان خون را در زیر پوست افزایش داده و حرکات عضلات را با هم هماهنگ کنند (ضربه زدن با مشت شل روی عضلات بلند بسیار خوب است).

یکی از شناخته‌شده‌ترین تکنیک ها از این گروه هکینگ است، که در آن از لبه‌ی بیرونی دست به‌منظور اجرای ضربه ریتمیک به سمت بالا و پایین استفاده می‌شود و حس ملایم نیش‌داری ایجاد می‌کند. برخلاف باور عموم مردم تکنیک‌های مذکور، بخش اصلی ماساژ در منزل را تشکیل نمی‌دهند، اما نتایج خوبی را به‌دنبال دارند. ضربه با دست فنجانی شکل، تکنیک مشابهی است که به انتقال جریان خون در نواحی تحت ماساژ کمک می‌کند. و زمانی از آن استفاده می‌شود که فردی تحت درمان تخصصی یک بیماری، چون فیبروز است (در فیبروز، موکوس چسبنده و ضخیمی در ریه‌ها ساخته می‌شود)، و تکنیک مذکور موکوس را شل می‌کند.

ماساژ در منزل

تکنیک ورز دادن (نیدینگ) در ماساژ در منزل

بعد از آرام سازی فرد با کمک تکنیک‌های ماساژ سطحی و لغزشی و محو شدن هر گونه تنش در عضلات تحت ماساژ درمانگر حرفه‌ای شروع به استفاده از تکنیک‌های عمیق‌تر برای شل کردن عضلات گرفته و گره‌های ایجاد شده می‌کند. اصطلاح کلی برای این نوع از تکنیک ها ((پتریساژ)) است که در بردارنده حرکات فشاری برای زدودن تمامی مواد زاید و بیرون راندن آن‌ها به خارج از عضلات است. این روش باعث تسریع ورود جریان خون تازه و پر اکسیژن به داخل عضلات می‌شود.

۱- حرکت نیدینگ با کمک دست‌ها، باعث برطرف شدن هرگونه تنش در عضلات گرفته می‌شود.

۲- به‌منظور جلوگیری از ناراحتی وی منطقه کوچک‌تری مانند عضله پشت ساق پا از فشار کمتری استفاده کنید تا باعث ناراحتی نشود.

ماساژ در منزل

 

پیامدهای ماساژ در منزل

احتمالاً بهترین شیوه برای بهبود و ایجاد یک رابطه عمیق افزایش تماس جسمی است و دراین‌میان ماساژ شیوه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود. توانایی کاهش تنش‌ها و آرام‌سازی عمیق با ماساژ برای گیرنده و دهنده ماساژ هر دو رضایت‌بخش است. شما می‌توانید از ماساژ برای خود و یا افراد دیگر استفاده کنید؛ درهرصورت ماساژ در شرایط عاطفی و درمانی امر ارزشمند قلمداد می‌شود. ماساژ می‌تواند در تسکین دردها و از بین بردن خستگی در عضلات سودمند باشد، همچنین می‌تواند برای زدودن اضطراب و تنش از عضلات مفید باشد. لزوماً ماساژ محدود به شما و همسرتان نمی‌شود؛ بلکه دیگر اعضای خانواده، دوستان و همکاران می‌تواند از فواید آن بهره‌مند شوند و یک سازگاری بهتر در طی ماساژ برای افراد حاصل شود. ماساژ توسط فرد دیگر، بدین معنی است که عضلات شما نسبت‌به زمانی‌که خود شخصاً این کار را انجام می‌دهید، آرام‌تر می‌شود. این روش مستلزم میزان قابل‌قبولی اعتماد است و طبیعتاً زمانی‌که شما شناخت کافی از فردی که ماساژ می‌دهد، ندارید باید در اجرای ماساژ حساس باشید. متخصصان حرفه‌ای ماساژ به‌خوبی آگاه‌اند که افراد تحت درمان اجازه یک تماس عمیق را به آنان می‌دهند که این خود یک امتیاز محسوب می‌شود. زمانی‌که برای اجرای ماساژ آماده می‌شوید، از مناسب بودن محیط و همچنین راحت بودن فرد تحت درمان اطمینان حاصل کنید. در جریان ماساژ باید به قابل دسترس بودن قسمت‌های مختلف بدن توجه شود زمانی‌که مطمئن شدید کسی از بیرون شما را نگاه نمی‌کند، محیط آرام‌تر خواهد بود. ضمناً می‌توانید از یک موزیک ملایم در جریان ماساژ استفاده کنید. قبل‌از ماساژ، به یاد داشته باشید هر چیز مورد نیاز مانند: روغن، پودر بچه، کوسن و حوله‌ی اضافی را نزدیک به خود در محل ماساژ قرار دهید. توجه داشته باشید که مناسب بودن میزان فشار برای یک شخص ممکن است برای فرد دیگر ناراحت‌کننده و دردناک باشد، بنابراین برای هر فرد باید از میزان مناسبی از آن استفاده شود.

ماساژ در منزل

 

تنش زدایی از عضلات گردن در ماساژ در منزل

بدون شک عضلات گردن و شانه‌ها از جمله عضلاتی هستند که در طی روز بیشترین درد، تنش و خستگی را تجربه می‌کنند. و هنگامی‌که دچار خستگی می‌شویم، معمولاً بدن را گرد کرده و حالت تحدب به کمر خود می‌دهیم که در این حالت فشار و تنش وارد به شانه‌ها چند برابر شده و درد بیشتری را باید تحمیل کنید. اگرچه می‌توان با دراز کشیدن و اجرای ماساژ طولانی و عمیق توسط فرد متخصص آرامش بیشتری حاصل شود، اما خود نیز می‌توانید این کار را به‌طور مؤثر و آسان در مدت زمان کوتاهی انجام داد و از اثر آرام‌بخش آن لذت ببرید.

۱- یک حرکت ساده بالا انداختن شانه‌ها، در این حرکت تا حد ممکن شانه‌ها را بالا برد و سپس به‌طور ناگهانی به پایین بیندازید و کاملاً آن‌ها را آرام کنید. در این حرکت نیازی به استفاده از دست نیست.

۲- یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های ماساژ برای از بین بردن مواد زائد از عضلات خسته و شاداب‌سازی آن‌ها، و نیز رساندن خون تازه و سرشار از اکسیژن به آن‌ها تکنیک نیدینگ است. شما خود می‌توانید این کار را با محکم گرفتن شانه با دست مخالف و فشردن آن، انجام دهید.

۳- دست راست خود را به‌آرامی در بالا و پشت شانه‌ی چپ حرکت داده و چند بار محکم فشار دهید. همین کار را نیز با دست چپ بر شانه‌ی دیگر انجام دهید.

۴- در مرحله‌ی بعد، با انگشتان هر دو دست پشت گردن را گرفته و مکرراً به‌طور آهسته یا سریع با حرکات دورانی فشار دهید. این تکنیک برای رهاسازی عضلاتی که به گردن ختم می‌شوند، بسیار مفید است.

۵- تاآن‌جاکه می‌توانید به‌آرامی تا قاعده جمجمه ماساژ دهید، سپس از قاعده به سمت شانه‌ها حرکت کنید.

۶- برای انجام ماساژ عمیق‌تر روی گردن شست ها را با حرکت دورانی روی پشت گردن تا قاعده جمجمه حرکت دهید. هنگامی‌که شروع به ماساژ ملایم می‌کنید، این استخوان را لمس می‌کنید.

ماساژ در منزل

تکنیک‌های شاداب کننده سر در ماساژ در منزل

هر فردی در طول زندگی خود حداقل یک‌بار سردرد را تجربه کرده‌است. سردردها علل گوناگونی دارند، که ازجمله آن‌ها می‌توان به تماشای زیاد از حد فیلم و تلویزیون، بی‌خوابی، خستگی و یا عفونت‌های سینوسی اشاره کرد. اما یکی از شایع‌ترین علل آن تنش پس‌از استرس است. با استفاده از تکنیک‌های ساده ماساژ توسط خود فرد که در تصاویر زیر نشان‌داده‌شده است، از سردرد رهایی یافته و در خود، شادابی پدید آورید. این تکنیک ها همچنین به تمرکز ذهن شما کمک می‌کند.

۱- از حرکت دورانی کم دامنه با کمک انگشتان از بالای پیشانی تا پایین و سپس از اطراف شقیقه و گونه‌ها استفاده کنید.

۲- با استفاده از فشار محکم انگشتان با سرعتی آهسته عضلات سطحی صورت را برای برطرف کردن تنش، ماساژ دهید.

۳- می‌توانید از فشار انگشتان برای اطراف حدقه چشم و کنار بینی استفاده کنید. از یک آهنگ منظم پیروی کنید.

۴- در مرحله بعد قوس چشم‌ها و زیر ابروها را به‌آرامی ماساژ دهید.

۵- روی گونه‌ها و دو طرف بینی را ماساژ داده و سپس روی خط آرواره که معمولاً دچار کشیدگی می‌شود، با تکنیک نشان‌داده‌شده کار کنید. سعی نکنید تا پوست به سمت پایین کشیده شود فقط اجازه دهید حرکت دورانی، استرس را از پوست بزداید. درحالی‌که به‌آرامی صورت را ماساژ می‌دهید صورت را به سمت بالا بکشید. این تکنیک‌ها را می‌توان در هر ساعت از روز انجام داد.

نکات کلیدی

معمولاً سردردها نشانه اختلالات جدی نیستند. درد از غشا اطراف مغز، پوست سر و عروق خونی ناشی می شود. سردرد هر علتی می تواند داشته باشد. می تواند ناشی از تنش عضلات بالایی گردن باشد. بسته به ناحیه دچار تنش، درد می تواند در یک یا چند ناحیه از سر، ایجاد شود. علل معمول سردرد، صداهای بلند و مداوم، الکل، وضعیت بدنی نامناسب، خواب زیاد و کمبود هوای تازه است. توجه داشته باشید از برنامه غذایی مرتبی پیروی کنید. گاهی افراد بعد از خوردن غذاهای نظیر شراب قرمز و کنسرو ها سردرد می گیرند. زمانی که احساس می‌کنید علائم اولیه سردرد شروع می‌شود، بلافاصله از کاری که انجام می دهید دست کشیده و استراحت کنید. هر چه زودتر با سردرد مقابله کنید، بهتر است و هرگز در درمان آن تعلل نکنید.

ماساژ در منزلطراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب