ماساژ در منزل

دستورالعمل های درمانی با ماساژ در منزل


علی مومنی

دستورالعمل‌های درمانی با ماساژ در منزل
یکی از لذت‌های بزرگ هنر قدیمی رایحه درمانی، کشف روش‌های هیجان‌انگیز بسیاری است که روغن‌های معطر می‌توانند با هم ترکیب شوند و طیف وسیعی از اثرات درمانی را خلق کنند و با عطری جدید آرام‌بخش حس‌ها نیز باشند. در صفحات بعدی شما با انواع ایده‌ها برای استفاده از ترکیبات مختلف روغن‌ها دست خواهید یافت. آن‌ها براساس خواص درمانی خاص خود از رایحه های بسیار عالی انتخاب‌شده‌اند. اگرچه حس بویایی، بسیار فردی و ذهنی است، اما به این معنا نیست که شما فقط از رایحه‌ای معینی لذت می‌برید. همچنین، تصور نکنید که خوش‌بوترین عطر ازنظر شما، از دید دیگران نیز خوش‌بوترین باشد، نه این‌طور نیست. اگر حس کردید از یک ترکیب خاص خوشتان نمی‌آید، اهمیت زیادی ندهید و ترکیب مورد علاقه خود را خلق کنید. تصویر روغن‌ها و میزان رقیق کردن آن‌ها که پیش‌تر از این درباره آن گفته شد، را به یاد آورید.
کلید موفقیت ساده است. همواره از اصل بودن روغن‌های معطر خریداری شده که از اسانس طبیعی و بدون ناخالصی گرفته شده‌است، مطمئن شوید. هیچ قانونی در مورد این‌که چه عطری را باید دوست داشته باشید، وجود ندارد تنها راه این است که به بینی خود اعتماد کنید. اگر عطری به‌جای این‌که لطیف و سبک باشد، کاملاً سنگین باشد، اما حواس شما زیاد درگیر آن نباشد، سخت نگیرید و از آن لذت ببرید.
برای هر ترکیبی که در این بخش پیشنهاد می‌شود، روغن معطر باید با ۲۰ میلی لیتر/ ۴ قاشق چای‌خوری روغن گیاهی مانند روغن بادام شیرین، رقیق شود. وقتی برای بخور از آن استفاده می‌کنید. قطره‌ها را در کاسه‌ی بزرگی حاوی ۱ لیتر آب بریزید. و برای کمپرس کردن قطره‌های روغن معطر را در کاسه‌ی آبی به میزان ۲۵۰ میلی لیتر بریزید توجه داشته باشید، زمانی‌که ترکیبی می‌سازید که زیاد از آن مطمئن نیستید، دوز کمی از آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید اثر دلخواه را دارد. کاملاً ضروری است در استفاده از این روغن‌ها محتاط باشید.

تسکین دهنده‌های استرس و ماساژ در منزل
متأسفانه امروزه استرس نقش بزرگی در زندگی ما بازی می‌کند. درحالی‌که قادر به کنترل عوامل ایجادکننده آن نیستیم، اما حداقل می‌توان اثرات آن را خنثی کرد. کافی است در انتهای روز تنها چند دقیقه‌ای را به خود اختصاص دهید و کاملاً آرام باشید. سپس از روش‌های درمانی متنوع آرام کردن مانند ماساژهای ملایم ریتمیک، استفاده کنید درنهایت خود را شاداب و پرانرژی خواهید یافت.

کاهش‌دهنده های استرس و ماساژ در منزل
استرس و ناتوانی ما در مقابله با آن، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین عوامل خطرساز برای سلامتی است. به‌نظر می‌رسد شیوه زندگی تقاضاهای گوناگون و بعضاً متضاد را ایجاب می‌کند، جای تعجب نیست که چرا بیشتر ما هر از چند گاهی و شاید در بیشتر مواقع، استرس را تجربه می‌کنیم. ما معمولاً به شیوه‌های گوناگونی به استرس واکنش نشان می‌دهیم شاید با خستگی، اضطراب و یا افسردگی. اما بدون شک همه ما می‌توانیم از مزایای رایحه درمانی در آرام سازی و ایجاد تعادل در بدن خود بهره ببریم.
* در مدت زمان کمی متوجه خواهید شد که کدام روغن معطر برای شما مفید است.
بدن ما در موقعیت‌های پراسترس آکنده از هورمون‌های گوناگون می‌شود، که یکسری واکنش‌های فیزیولوژیکی در بدن به وجود می‌آورد. این سندرم را ((سندرم مبارزه، مبارزه)) می‌گویند و باعث می‌شود که بدن کاملاً گوش‌به‌زنگ باشد، گویی در یک موقعیت خطرناک است. خون زیادی به سمت عضلات جاری می‌شود ضربان قلب تند شده و فعالیت سیستم گوارش کند می‌شود. این واکنش‌ها وقتی‌که با موقعیت خطرناکی روبه‌رو هستیم خوب است اما امروزه این سازوکار با استرس هایی که خطر خارجی نیستند، فعال می‌شود که فشار بیهوده به بدن وارد می‌سازد و کار مفیدی هم انجام نمی‌دهد. برای کاهش اثر استرس بر سیستم بدن، اولاً باید روش‌هایی را پیدا کرد که از استرس بی‌جا و زیاد جلوگیری کند، و ثانیاً تأثیرات استرس ایجاد شده در بدن را از بین ببرند. رایحه درمانی در هر دو مورد می‌تواند کمک بزرگی کند. به‌خصوص در طی و یا بلافاصله پس‌از ۱ ماساژ آرام‌بخش و طولانی، بدلیل این‌که این روغن‌ها به حفظ آرامش شما کمک خواهد کرد.

ماساژ در منزل

آرام کننده‌های اضطراب همراه با ماساژ در منزل
زمانی فردی را رنجیده یا خشمگین می‌نامیم، که در عضلات صورت و گردن وی تنش‌های

ناشی از خشم مشاهده می‌شود. شما می‌توانید با حرکات ملایم و سطحی ماساژ بر روی گیجگاه و بخصوص پیشانی، تنش را در صورت وی از بین ببرید. این شیوه در بعد از ظهر بسیار مفید است چراکه باعث آرامش و کاهش نگرانی‌های ایجاد شده در طول روز می‌شود. فقط چند قطره روغن کافی است، زیرا افراد از چربی زیاد در صورت احساس ناراحتی می‌کند. ترکیبی از ۴ قطره اسطوخودوس و ۲ قطره کانانگا را در یک روغن پایه سبک مانند روغن بادام شیرین درست کنید.
۱- در حالت ایده‌آل درحالی‌که سر فرد را در دامن خود و یا روی کوسن گذاشته‌اید فرد دراز کشیده، با نوک انگشتان خود به‌آرامی با روغن های معطر روی پیشانی ماساژ دهید.
۲- از انگشتان شست خود یکی پس‌از دیگری استفاده کنید و با حرکات ملایم و آرام، تنش را از مرکز پیشانی بزدایید.

 

درد عضلانی و ماساژ در منزل برای آن
زمانی‌که برای یک مدت زمان مشخص تحت فشار روانی و یا استرس قرار می‌گیرید، بدن شما به‌سرعت از طریق ایجاد یک تنش از خود واکنش نشان می‌دهد، واضح است که این مسئله برای شما مطلوب نخواهد بود و می‌تواند در یک عضله به‌طور خاص و یا در کل عضلات بدن شما درد و یک احساس سنگینی و رخوت ایجاد کند. برای از بین بردن تعداد قابل ملاحظه‌ای از علایم نسبتاً مشابه و ناخواسته و نیز رهاسازی از تنش ها بهتر است از روغن‌های پایه‌ای استفاده شود که به‌عنوان معجونی مناسب برای ماساژ محسوب می‌شود.
ابتدا با حرکت ماساژ به‌صورت سطحی و عمقی بر روی عضلات دردناک شروع بکار کنید، در این حالت روغن‌ها شروع به جذب می‌کنند. در جریان این روش حرکات ماساژ به مقابله با تنش‌ها می‌پردازد، چنین روشی به‌خودی‌خود باعث ایجاد طراوت و احساس شادابی می‌شود.
۱- دست‌ها را به‌آرامی بر ناحیه کمر و در طرفین ستون فقرات قرار دهید. وزن بدن خود را بر روی دست‌ها منتقل کنید و بر روی پشت رو به بالا به سمت سر حرکت کنید. الگوی دست‌های شما بر روی بدن به‌صورت حرکات سر خوردن پایدار و محکم در طول ستون فقرات است.
۲- چنانچه دست‌ها به بالای پشت رسیدند. آن‌ها را به سمت شانه ها و در امتداد بیرون بع صورت صاف و بی وقفه حرکت دهید.

 

فشار خون و کنترل آن با ماساژ در منزل
در ابتدا تأکید بر آنست که قبل‌از هر چیز فرد با فشارخون بسیار بالا باید در پی درمان خود مشکل از طریق یک پزشک متخصص باشد. شما حتی نباید درباره مقابله با چنین شرایطی بدون راهنمایی دقیق فکر کنید. هر چند (بااین‌حال) در موارد بسیار خفیف و یا حاد که تقریباً به تنش و اضطراب مربوط می‌باشد، شما می‌توانید با استفاده از روغن‌های پایه به تسکین موقت کمک کند. یا ارائه یک درمان خاص برای خود و یا شریک زندگی خود کار را شروع کنید که این روش شامل یک حمام شگفت‌انگیز و آرام‌بخش است برای چنین حمامی باید یک کاسه بزرگ را به میزان سه چهارم از آب گرم (داغ) پر کنید. سپس بادقت ۲ قطره گل رز، ۲ قطره کانکا کانکا و ۳ قطره اسطوخودوس را به آن اضافه کنید. دراین‌رابطه از ۱ قاشق چوبی نو و تمیز استفاده کنید، که به‌طور اختصاصی برای این کار کنار گذاشته‌اید، سپس موارد اضافه‌شده را به‌خوبی ترکیب کرده و برای چند دقیقه به حال خود بگذارید. سپس اجازه دهید پا در آب غوطه‌ور شده تا برای حداقل ۵ دقیقه به‌خوبی آرام شوند.

قولنج (بخار یا گاز معده)  و رفع آن با ماساژ در منزل
قولنج اصطلاحی است که برای توصیف اسپاسم منجر به یک گرفتگی دردناک، بکار گرفته می‌شود که تا قبل‌از فروکش و برگشت به حالت اولیه آن پس‌از یک مدت کوتاه، شدت آن تا رسیدن به حد نهایت و اوج خو افزایش می‌یابد. این مسئله می‌تواند دارای طیفی وسیع باشد از یک انسداد که نیاز به درمان تخصصی دارد تا گاز روده. دومین مورد یعنی تجمع گاز در روده در نوزادان بسیار شایع است و در بزرگسالان نیز ممکن است درنتیجه سطوح بالایی از تنش به وجود آید. خوشبختم شما می‌توانید به‌راحتی به فرد بزرگسال از طریق یک ماساژ کوتاه و ملایم کمک کنید. این روش همچنین به شما اجازه داشتن حس آرامش و رهاسازی (آرام‌سازی) را می‌دهد این روش تنها حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.
۱- حرکت را از گوشه‌ی پایینی در سمت راست آغاز کنید. فشار یکنواخت و محکم توسط هر دو دست اعمال شود. اما مراقب باشید که این فشار منجر به هر گونه ناراحتی نشود.
۲- به‌آرامی دست‌ها را در جهت عقربه ساعت و در اطراف ناحیه شکم حرکت دهید. به‌منظور ماساژ روده به‌صورت مستمر حرکات دایره‌ای کوچک را اجرا کنید.

 

کاهش اضطراب با ماساژ در منزل
یکی از بدترین مشکلات اضطراب این است که می‌تواند منجر به سردرد شود. برای برخی این حالت ناخوشایند است اگرچه خیلی آزاردهنده نیست. اما برخی را دچار رکود می‌کند. در موارد حاد افراد کاملاً ضعیف و ناتوان می‌شوند و به‌دنبال راه‌حل می‌گردند تا از این وضعیت نجات پیدا کنند. یکی از بهترین شیوه‌های درمانی ماساژ ملایم سر است -این شیوه در کاهش درد معجزه می‌کند.

 

تسکین دهنده‌های سردرد
سردردهای تنشی یک امر معمول در زندگی اکثر افراد است و در واقع آنان اغلب به‌صورت غیرقابل اجتنابی در معرض عوامل ایجادکننده سردرد نظیر ساعت‌های طولانی و خسته‌کننده کار یا تربیت کودکان خردسال، هستند. در چنین شرایطی قبل‌از هرچیز سعی کنید آن‌چه را که انجام می‌دهید متوقف کنید و یک استراحت به خودتان بدهید. سعی کنید پرده‌ها را کاملاً بکشید و فضایی کاملاً آرام، تاریک و خارج از دنیای بیرون ایجاد کنید. علاوه‌بر ماساژی که در ادامه توضیح داده خواهد شد، زمانی را برای استفاده از کمپرس گرم اختصاص دهید. اگر در سر احساس گرما کردید از روغن ترکیب شده با ۴ قطره روغن نعناع استفاده کنید. و پیشنهادی دیگر که از ۴ قطره روغن بابونه استفاده کنید.
۱- تسکین سردردهای تنشی با ماساژی ملایم بر روی پیشانی همراه روغن، با انگشتان شست روی پیشانی فشار ملایم اعمال کنید. این تکنیک را برای چند دقیقه تکرار کنید.
۲- ماساژ ملایم گیجگاه با کمک انگشتان به‌منظور کاهش تنش و استرس.

 

 

 

مسکن‌های میگرن بهمراه ماساژ در منزل
یکی از پیچیده‌ترین مشکلات سلامتی ما، وجود دردهای میگرنی است که به‌صورت طبیعی ما را از انجام مشغله‌های روزمره بازمی‌دارد به‌ویژه زمانی‌که نیاز است وظیفه خود را انجام دهیم. عاملی که باعث شیوع میگرن در افراد می‌شود کاملاً شخصی است یعنی در افراد متفاوت است و برای درمان حرفه‌ای نیاز است که دلایل میگرن برای هر شخص مشخص شود. چون در این عارضه در لحظه‌ای بروز میگرن حس بویایی در افراد بسیار حساس می‌شود، بنابراین از روغن‌هایی با عطر بسیار ملایم و با احتیاط کامل استفاده کنید. در مراحل اولیه حمله میگرن، از ترکیب ۲ قطره رزماری، ۱ قطره مرزنگوش و ۱ قطره مریم گلی استفاده کنید که توسط یک روغن ماساژ رقیق شده‌است، با این ترکیب به‌آرامی پیشانی و گیجگاه فرد را ماساژ دهید.
۱- از حرکت‌های دورانی با دامنه محدود درست زیر قاعده جمجمه استفاده کنید.
۲- عضلات گردن را به‌آهستگی و با روش موزون فشار دهید.

تقویت‌کننده‌های تنفسی با ماساژ در منزل
نفس بکشید… چند بار ما این کلمه را به‌هنگام تنش و یا استرس تکرار می‌کنیم؟ اگرچه تنفس به‌صورت ناخودآگاه انجام می‌شود، اما زمانی‌که تنش در ما زیاد می‌شود، با سفت کردن عضلات تنفسی و ریه‌ها به‌هنگام تنفس باز نمی‌شود و تنفس بسیار تحت تأثیر قرار می‌گیرد. احساس سفتی و سنگینی در سینه بسیار ناخوشایند است. و شما به‌محض بروز این حالت در سمت چپ سینه باید به متخصص مراجعه کنید. بر فرض این‌که این حالت نشانه مهمی نیست، شروع به آرام‌سازی و تنفس عمیق و مرتب کنید. اصلاً عجله نکنید و برای این کار زمان بگذارید چرا که مهم است تنفس خود را به حالت طبیعی برگردانید. وقتی مراحل را یک‌به‌یک طی گردید و شاداب شدید می‌توانید از بخور زیر استفاده کنید. بهتر است از ۱ کاسه آب جوش حاوی ۳ قطره بنزوین، ۲ قطره مرزنگوش و ۲ قطره اکالیپتوس استفاده کنید. در این حالت روغن ها را به‌خوبی ترکیب کرده و اجازه دهید تا به مدت ۲ دقیقه به حال خود بماند، سپس از یک حوله استفاده کرده و آن را روی سر خود بکشید و عمیقاً تنفس کنید کاملاً متوجه فواید آن می‌شوید.

آرام‌بخش شوک‌های ملایم با ماساژ در منزل
سرتان ضربه خورده، روی گربه سکندری خورده‌اید، از پله افتاده‌اید؟ ممکن است کمی احساس ضعف و سرگیجه کنید و به چند دقیقه نشستن، نیاز پیدا کنید. در این زمان، روغن‌های معطر به‌عنوان کمک اولیه می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد و به بازگشت ما به حالت طبیعی کمک کند. سریع‌ترین و ساده‌ترین روش رایحه درمانی در شوک‌های ملایم، قرار دادن شیشه حاوی روغن‌های اسطوخودوس و مریم‌گلی، زیر بینی فرد و وادار کردن وی به تنفس مستقیم آن‌ها است. البته ممکن است شما همیشه این روغن‌ها را به‌صورت آماده نداشته باشید، بنابراین بهتر است از قبل برای چنین شرایطی، یک ترکیب درمانی آماده داشته باشید. دیگر روش درمانی مفید، چکاندن ۲ قطره روغن روی یک دستمال و نگه‌داشتن آن زیر بینی و وادار کردن فرد به تنفس رایحه برای چند دقیقه می‌باشد.
اگر فکر می‌کنید که فرد مصدوم دچار شوکی عمیق و جدی شده‌است، سعی به درمان وی در منزل نکنید. اغلب چنین شوکی نتیجه افت ناگهانی فشار و جریان خون است، که در نهایت می‌تواند منجر به مرگ شود. علایم این شوک شامل: پوست سرد مرطوب، تنفس تند و کوتاه، ضربان ضعیف، سرگیجه و گاهی از حال رفتن است.

ماساژ در منزلطراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب