ماساژ در منزل

شناخت آناتومی بدن…


علی مومنی

آناتومی بدن

یکی از زیر شاخه های علم پزشکی و زیست شناسی، آناتومی می باشد که دارای قدمتی ۲۰۰۰ ساله و برگرفته از کشور یونان می باشد. این اسم که توسط یونانیان گماشته شده است برگرفته از “آنا” به معنی بالا و “توم” به معنی برش است.

آناتومی Anatomy، به معنای شناخت اجزای بدن موجود زنده است و به سه دسته تقسیم می شود:

۱_آناتومی انسان

۲_آناتومی حیوان یا زوتومی

۳_آناتومی گیاهان یا فیتوتومی

 

آناتومی انسان

آناتومی بدن مطالعه و شناخت بدن انسان است. بواسطه این علم می توان به درک بالاتر و بهتری از عملکرد و ساختار داخلی بدن رسید.

در گذشته برای اینکار از کالبد شکافی و یا بریدن بدن اجساد حیوان یا انسان استفاده می شد. اما امروزه با پیشرفت علم از طریق عکس برداری و یا استفاده از میکروسکوپ های پیشرفته می توان ساختار بدن را مشاهده کرد.

آناتومی بدن علمی است که درباره مطالعه اجزای بدن از جمله سیستم ها، اندام ها و بافت های آن و شکل ظاهری، موقعیت قرارگیری، ترکیبات سازنده و رابطه میانشان را مورد بررسی قرار می دهد.

 

tehran-massage.ir

 

 

عکس سه بعدی از آناتومی بدن زن و مرد

tehran-massage.ir

۰۹۱۹۷۰۳۹۴۶۹

 

دستگاه های بدن

بدن انسان شامل ۱۱ سیستم اصلی میباشد:

_دستگاه عصبی: شامل مغز و نخاع می باشد. وظیفه آن کنترل حرکات ارادی و غیر ارادی بدن و همچنین فرستادن سیگنال به تمامی اعضای بدن است.

_دستگاه گوارش: متشکل از یکسری اندام های بهم پیوسته است که کار هضم و جذب غذا را بر عهده دارد و شامل دهان، مری، شکم، روده کوچک و بزرگ، مقعد و دهانه مقعد می باشد.

_دستگاه اسکلتی: شامل ۲۰۶ استخوان می باشد که به وسیله تاندون ها، لیگامن ها و غضروف به یکدیگر متصل می شوند ونقش پشتیبان بدن را بر عهده دارد.

_قلب و عروق: قلب وظیفه انتقال خون و

_دستگاه لنفاوی: از رگ ها و گره های لنفاوی تشکیل شده است. کار اصلی آن تولید و انتقال لنف می باشد که وظیفه دفاع از بدن در برابر عفونت و بیماری ها را بر عهده دارد.

_دستگاه درون ریز: دارای هشت غده اصلی می باشد که هورمون ها را به داخل خون ترشح می کنند. این هورمون ها کارکردهای متعددی از جمله متابولیسم، رشد و عملکرد جنسی دارند.

_دستگاه تولید مثل: این دستگاه امکان تولید مثل را به انسان می دهد. در بدن زنان شامل آلت تناسلی زنانه، رحم و تخمدان و در بدن مردان شامل آلت تناسلی مردانه و بیضه ها ست که تولید اسپرم می کنند.

_دستگاه ادراری: شامل دو کلیه، دو میزنای، صفرا، دو ماهیچه اسفنگتر و مجرای پیش آب است. وظیفه آن دفع مواد اضافی از بدن می باشد.

_سیستم پوششی: پوست بزرگترین اندام بدن است و به عنوان یک سپر دفاعی از بدن در برابر باکتری ها، ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا می باشد. همچنین باعث تنظیم دمای بدن می شود. بعلاوه ناخن و مو هم جزو سیستم پوششی بشمار می آیند.

_دستگاه تنفس: این دستگاه شامل نای، دیافراگم و ریه ها می باشد و نقش حیاتی تنفس (گرفتن اکسیژن از هوا و انتقال به بدن و انتقال دی اکسید کربن به خارج از بدن) را عهده دار است.

_سیستم عضلانی: دارای ۶۵۰ عضله است و زمینه را برای حرکت، گردش خون و سایر کارکردهای بدن فراهم می سازد.

_قلب و عروق: وظیفه انتقال خون، اکسیژن، دی اکسید کربن، مواد غذایی و هورمون ها به کل بدن را بر عهده دارد.

تمامی این سیستم ها و دستگاه ها با یکدیگر همکاری میکنند تا در بدن تعامل ایجاد کنند.

 

 

 

 

شما نیز میتوانید جهت دریافت وقت برای خدمات ماساژ در منزل، خدمات ماساژ در تهران، خدمات ماساژ، ماساژ در تهران می توانید با مراجعه به سایت مرکز ماساژ tehran-massage.ir و یا از طریق تماس با شماره ۰۹۱۹۷۰۳۹۴۶۹ در ارتباط باشید.طراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب