ماساژ در منزل

ماساژ درمانی و سیستم عصبی


hamidra

ماساژ

سیستم عصبی، سیستم ارتباطی بدن است که به همان اندازه که با دنیای درون ارتباط دارد با دنیای بیرون هم مرتبط است. در واقع به نوعی طریقه واکنشمان با دنیای بیرون از طریق واکنشی است که نسبت به محرک های خارجی نشان می دهیم، یعنی ایجاد یک جریان عصبی که نمایانگر تأثیر محرک است و ماساژ تاثیر به سزایی در آن دارد.

سیستم عصبی مرکزی «دربرگیرنده مغز و طناب تعی» تحت تأثیر همه محرک ها است. عصب ها به شکل جفت در طول ستون فقرات هستند، به سمت عضوها و اندام ها منشعب می شوند و سیستم عصبی پیرامونی را شکل می دهند. عصب های ستون فقرات، بدن، عصب های جمجمه ای و یر را در بر می گیرند. محرک ها از میان بدن از طریق گیرنده های حسی پوست، بافت های نرم و ماهیچه ها می گذرند.

اطلاعات به وسیله عصب های حسی از طریق طناب نخاع به به مغز فرستاده می شوند. سیستم عصبی خود گرداننده و مسؤول مکانیسم درونی بدن است و به دو شاخه تقسیم می شود:

  1. سیستم عصبی سمپاتیک که در تسریع واکنش، تشدید ریتم قلبی و تنفس نقش دارد.
  2. سیستم عصبی پاراسمپاتیک که بدن را برای روندهای نیرو دهنده همچون هضم و استراحت آهسته می کند. بدن دائماً اقدام به حفظ یک تعادل سالم و مناسب بین این دو سیستم می کند.

ماساژ درمانی و سیستم عصبی:

ماساژ سیستم عصبی مرکزی را از طریق عصاب پیرامونی پوست تحریک می کند.

وقتی که یک محرک سیستم خاص، بی اندازه مستقر می شود، اثرات ماساژ درمانی به دوباره برگرداندن تعادل درونی کمک می کنند و به موجود زنده فرصت استراحت کردن می دهند و مکانیسم احیاء اجرا می شود.

 

سیستم عصبی مرکزی:

مغز و طناب نخاعی را در بر می گیرد و در تمام فعالیت های عصبی دخالت دارد. سیستم عصبی، پیرامون اعصاب حسی و محرک ها را در بر می گیرد که اطلاعات را مستقیماً و به اصل سیستم عصبی مرکزی انتقال می دهند.

 

سیستم گردش خون:

خون موادغذایی برای ماهیچه ها و اندام ها را مهیا می کند و ضایعات متابولیک را تخلیه می کند. اندام اصلی این سیستم، قلب است که با پمپ کردن، خون را در تمام بدن گردش در می آورد، قلب به ۴ حفره تقسیم شده است: ۲ دهلیز و ۲ بطن.

خون اکسیژن دار از قلب از طریق بطن چپ خارج می شود و به بدن موادغذایی را از طریق یک شبکه سرخرگی و مویرگی می رساند. خون حاوی دی اکسیدکربن از طریق مویرگ ها و سیاهرگ ها به قلب باز می گردد. سیاهرگ های پاها دارای دریچه هایی هستند که در گردش خون سهیم هستند. وقتی که از دهلیز راست وارد قلب می شوند، خون از بطن راست به سمت شش ها می رود و در آن جا پر از کسیژن می شود. بعداز طریق دهلیز چپ برای سفر مجددش به قلب باز می گردد.

درباره خون:

  • خون در یک روز ۲۸ مرتبه در بدن گردش می کند.
  • خون از سلول ها (گلبول سفید، قرمز و پلاکت) و پلاسما (مواد مغذی و آب) تشکیل شده است.
  • در یک میلیمتر خون ۵ میلیون گلبول قرمز وجود دارد.
  • گلبول های قرمز اکسیژن را انتقال می دهند.
  • گلبول های سفید با بیماری ها مبارزه می کنند.
  • پلاکت ها باعث انعقاد خون می شوند.

 

ماساژ بدن و گردش خون:

ماساژ بدن به دلیل تحریک، گردش خون را فعال می کند. ضایعات درون ماهیچه ها از طریق مویرگ ها سیاهرگ ها فرستاده می شوند. حمل مواد مغذی توسط سرخرگ ها و مویرگ ها انجام می شود. لمس های تسکین دهنده ماساژ بدن ، اثری مفید روی ریتم قلب دارند.

مجراهای اصلی خون:

قلب مانند یک پمپ برای دستگاه گردش خون عمل می کند. خون اکسیژن دار را به ماهیچه ها و اندام ها می فرستد. خون خالی ازاکسیژن را به قلب بر می گرداند. ورید اجوف تحتانی: بزرگترین ورید بدن است که خون قسمت های پایین بدن را به قلب می رساند.

رگ اجوف: رگ بزرگ منتهی به قلب و ریه است.

سیستم لنفاوی:

سیستم لنفاوی مایعات میان بافتی و سلول ها را تخلیه می کند و ضایعات را به سمت قلب (به طور غیر مستقیم از طریق مجراهای لنفاوی سینه ای) انتقال می دهد. این سیستم شبکه ای از مجراها را در بردارد:

مجراهای سطحی آب میان بافتی بدن و مجراهای عمیق تر، اندام ها را تخلیه می کنند.لنف یک مایع شفاف است که در پلاسما، چربی هایی که توسط سیاهرگ ها منتقل نشده اند، پروتئین ها، سلول های مضر و خرده های سلولی نقش دارد. وقتی لنف ضایعات را دریافت می کند، دریچه های کوچک باز می شوند و برای فرستادن بسته می شوند. در صورت عدم پمپ عضلانی مرکزی، فعالیت استخوانی و تنفس عمیق با گردش لنف ادغام می شود. در اولین فرصت مجراهای لنفاوی، لنف را به سمت نزدیکترین گره های لنفی هدایت می کنند تا تصفیه بشوند. خوشه های این گره های لنفی در نقاط مختلف بدن همچون زیر بغل، گردن و کشاله ران، معمولاً نزدیک سیاهرگ ها قرار گرفته اند. ضایعات به این گره ها برخورد می کنند و گاهی در آن جا ذخیره می شوند، باکتری ها و سلول های بد (سلول های سرطانی) توسط سلول های سیستم ایمنی (ماکروفاژها) و مقابله توسط گلبول های سفید (لنفوسیت ها) از بین می روند. لنف تصفیه شده به سمت قلب دوباره فرستاده می شود.

 

ماساژ سوئدی

اولین روش ماساژ مدرن در غرب ماساژ سوئدی میباشد و برای کسانی که اولین بار ماساژ و SPA را تست میکنند، بسیار لذت بخش است. در این نوع ماساژ که از انواع روغن‌های گیاهی و کرم استفاده می‌شود، ماساژور حرکات کششی، فشاری و لرزشی را با قصد افزایش اکسیژن خون و دفع سموم درون عضلات به سمت قلب اعمال می‌نماید. با افزایش جریان موجود در خون ، عضلات گرم‌تر شده و دفع اسید لاکتیک، اسید اوره و سایر دفع شدنی‌های متابولیسم، حس آرامش عمیقی را برای شما به ارمغان می‌آورد.در این نوع ماساژ در کنار بهبود وضعیت پوست ، با تحریک سیستم عصبی استرس‌های روحی و جسمی به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در سراسر دنیا ماساژ سوئدی برای افزایش تندرستی ، رفع درد و رسیدن به آرامش انجام میشود که بطور گسترده‌ای بین مصری ها ، یونانیان و رومیان رواج داشته است. ماساژ سوئدی هنر شفا بخش باستانی است که بر روی دستگاه‌های بدن فواید بسزایی داشته و موجب آرامش و تسکین دردهای عصبی و گرفتگی‌های عضلانی می‌گردد و با تشدید جریان خون فشار وارد بر رگ‌ها و سیاه رگ‌ها را کم کرده و از ناراحتی‌های قلبی می‌کاهد.
هم چنین ماساژ پا یکی از کهن‌ترین انواع ماساژ بوده که حدود پنج هزار سال قبل در چین ابداع شده است. ماساژ ساق پا گردش خون در پا‌ها را بهبود بخشیده و به جلوگیری از گشاد شدن سیاه رگ‌ها کمک می‌کند. تاریخچه ماساژ درمانی به حدود ۹۰۰ سال قبل بر می‌گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه شده است.
 تیم تخصصی ماساژ در تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ سوئدی آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

ماساژ تایلندی

در کشور تایلند همه جا مکانهایی تحت عنوان ماساژ تایلندی به چشم می خورد . شاید فقط یک حصیر کوچک که روی زمین پهن شده و یا اینکه تخت ها و صندلی هایی که کنار هم ردیف شده است .

در گذشته در کشور تایلند از ماساژ برای درمان و رفع استرس استفاده میکردند ولی بعد از مدتی این ماساژ به صدر جدول پر طرفدارترین ماساژ های روی کره زمین تبدیل شد .

فوائد ماساژ تایلندی:

ساختار اسکلتی خود را تنظیم می کنید.

انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهید.

تنش های ماهیچه ای و مفصلی خود را تسکین و یا کاهش می دهید.

اندامها و ارگانهای داخلی بدن را تحریک می کنید.

سیستم انرژی بدن خود را میزان و در حد تعادل در می آورید.

تاثیر تاي ماساژ بر روی عضلات

الف)ماساژ تایلندی با افزایش جریان گردش خون در عضلات، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به ماهیچه‌ها رسیده و همچنین مواد زایدی چون اسید لاکتیک با سرعت بیشتری از ماهیچه‌ها دفع می‌شوند که باعث رفع خستگی عضلات می‌شود.
ب) ماساژ تایلندی با گرم کردن و تقویت عضلاتی که از آنها کمتر استفاده می‌شود، احتمال آسیب‌های آتی به عضلات کاهش یافته و پیری عضلات را به تعویق می‌اندازد.
ج) ماساژ تایلندی با رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به عضلات، به بهبود نسوج آسیب دیده کمک کرده و دوره بهبودی آنها را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه درد،

کوفتگی و سفتی عضلات را از بین می‌برد.

تیم ماساژ در تهراندر زمینه ارائه خدمات ماساژ در منزل با روشی کاملا اصولی و حرفه ای به انجام ماساژ تایلندی میپردازد . کلیه خدمات ماساژ در منزل با تجهیزات کامل انجام میشود و تیم ماساژ تهران با تمام تجهیزات کامل مهمان منزل شما خواهد شد .

ماساژ صورت

ماساژ صورت شامل قسمت های پیشانی ، بینی و سوراخ های بینی ، اطراف دهان و گونه ها ، اطراف چشم و گردن و چانه و گوش ها میباشد .

ماساژ میبایست در محیطی آرام و ساکت انجام بگیرد.

پیش از شروع ماساژ تلفن خود را خاموش کنید ، یک شمع معطرروشن کنید و روی یک صندلی راحت بنشینید یا اینکه بر روی یک تخت نرم و گرم بخوابید . پخش موسیقی ملایم و کلاسیک نیز به افزایش تاثیر ماساژ کمک می کند.

پیش از شروع ماساژ حتماً صورت خودرا بشویید . به همه قسمتهای صورت خود کرم مخصوص ماساژ صورت بمالید تا در عین حال که صورت نرم شود ، منافذ پوست نیز باز شوند .

روش بهتر استفاده از روغن مخصوص ماساژ سر و صورت است که در عین حال که ویژگی کرم ماساژ را دارا میباشد به ویتامینه کردن پوست نیز کمک شایانی میکند .

فواید ماساژ صورت

۱- بهبود حالت عضلات و پوست صورت (پوست نرمتر و مقاوم تر می شود)

۲- ریلکس شدن عضلات صورت و چشم ها

۳- تسکین سر درد ها و دردهای ناحیه صورت

۴- کاهش چین و چروک ریز و کم عمق پوست صورت

۵- تحریک جریان خون

۶- کاهش استرس و تنش

تیم تخصصی ماساژ در تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ صورت آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

ماساژ روغنی

در زمان پیشینیان ما یکی از مهمترین رسوم در حمام های عمومی مشت و مال بود.

و البته درمان خیلی از مشکلات عضلانی و قولنجها در آن زمان نیز ماساژ دلاک ها در هوای دم کرده و پر از بخار حمام بود.

این مشت و مال‌ها در واقع‌‌ همان ماساژ روغنی امروز است که به رشیوه ها و تکنیک های مختلف در سراسر جهان انجام میگیرد و در گذشته نیز در چین، ایران، یونان، رم باستان و در بسیاری از فرهنگ‌ها بوده است و سقراط نیز از ماساژ به عنوان هنر مشت و مال برای درمان بیماری‌ها نام برده است. اگرچه تا امروز صورت قطعی و علمی اثرات درمانی ماساژ بر درد ها و ناراحتی ها مشخص نشده اما بعضی حتی ماساژ را تحت عنوان یک شیوه درمانی جایگزین جهت تحریک سیستم ایمنی بدن به میدانند ولی به هر حال تاثیر آن بر ناراحتی های اسکلتی و عضلانی با ریلکس کردن عضلات و تقویت گردش خون در آنها اثبات شده است.

در ماساژ روغنی بسته به روش انجام آن ، از انواع مختلف حرکات مالشی و ضربه‌های ملایم و محکم و حرکات چرخشی برای ایجاد فشار در عضلات و دیگر بافت‌های نرم بدن استفاده میشود.

در ماساژی مانند ماساژ روغنی ، حتی به برخی اعضای داخلی و نقاط عمیق درون عضلات هم فشار وارد می‌شود تا اثر خاصی در بدن ایجاد شود. نحوه اثر ماساژ بر بدن هنوز مشخص نیست. ممکن است تحریک مداوم و منظم اعصاب محیطی باعث ترشح هورمون‌های عصبی خاصی در بدن شود که ایجاد آرامش یا حتی سرخوشی می‌کند یا این‌که تحریک متناوب سلول‌های عضلانی و انقباض و انبساط آنها باعث تغییری در وضعیت الکترولیت‌های بدن و دیگر هورمون‌ها می‌شود که آن‌ها هم به نوبه خود حالت خاصی را در فرد موجب می‌شوند. بلوکه کردن گیرنده‌های درد در اثر ماساژ هم یکی از دلایلی است که از ماساژ درمانی برای برطرف کردن درد مزمن عضلات و مفاصل استفاده می‌شود.

تیم تخصصی ماساژ تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

Massage_Towelsطراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب