ماساژ در منزل

ماساژ و آناتومی بدن


hamidra

ماساژ

یک درک ساده از آناتومی به ماساژ معنا می بخشد. مجموعه کارکردهای موجود زنده بستگی به حفظ تعادل درونی، روندی به نام مکانیسم تنظیم، دارد. نمی توان روی یک قسمت از بدن بدون گرفتن بقیه اعضای بدن کار کرد.

استخوان و مفاصل

اسکلت به بدن شکل می دهد. آن را می توان به اسکلت محوری (جمجمه، دنده و ستون فقرات) و اسکلت ضمیمه ای (کمربند کتفی در سطح شانه ها و کمربند لگنی در سطح باسن) تقسیم کرد.

استخوان ها بافت های زنده هستند. قسمت انتهای هر استخوان با یک پ.شش غضروفی پوشیده شده است. حفره مرکزی مغز استخوان تولید کننده سلول است. هر استخوانی از طریق بافت فیبرداری که آن را پوشیده است تغذیه می شود. استخوان ها اندام حیاتی را حمایت می کنند و به عنوان تکیه گاه ماهیچه ها به آن ها اجازه حرکت می دهند.

استخوان های بدن:

بدن ۲۰۶ استخوان بلند، کوتاه، صاف، برجسته یا گرد کوچک (تشکیل شده در یک تاندون) دارد. ستون فقرات به طور مثال از ۳۳ مهره تشکیل شده است: ۷ گردنی – ۱۲ سینه ای – ۵ کمری – ۵ استخوان خارجی – ۴ دنبالچه ای.

مفصل ها:

نقطه تماس بین دو استخوان هستند که به انعطاف آن ها کمک می کنند. تاندون ها و رباط های موجود در کپسول مفصلی (شانه یا لگن) یا مستقیماً متصل به استخوان (زانو یا آرنج) اجاره حرکت می دهند. در حالی که استخوان ها را محکم و ثابت نگه می دارد. غضروف قرار گرفته در بین استخوان ها، به شکل کیسه های مایع به عنوان ابزاری برای جذب شوک در طی حرکات فیزیکی هستند.

ماهیچه ها به بدن شکل می دهند و باعث حرکت می شوند. یک ماهیچه از دسته های فیبری تشکیل شده است که در یک مجرای محفوظ قرار گرفته اند. وقتی که یک ماهیچه در واکنش به یک سیگنال مغز منقبض می شود، فیبرها یکی بر روی دیگری می لغزند و آن ها را کوتاه می کنند. ماهیچه ها به صورت جفتی یا گروهی کار می کنند، نوبت به نوبت رفع خستگی می کنند (شل می شوند) و برای ایجاد حرکت منقبض می شوند، ماهیچه های اسکلت با کنترلی آگاهانه، ماهیچه های ارادی هستند.برعکس ماهیچه های صاف مثل قلب و اندام های مختلف گوارشی، ماهیچه های غیر ارادی هستند.

برای طرز کار صحیح، ماهیچه هانیاز به به مقداری مواد مغذی دارند. خون برای ان ها گلوکز و اکسیژن مهیا می سازد و ضایعات خروجی تلاش ماهیچه ها، به شکل اسید لاکتیک و اوره منتقل می شود. وقتی ماهیچه ها بعد از یک حرکت جسمانی به اندازه کافی رفع خستگی نمی کنند، ضایعات باقی می مانند و گردش خون و جذب مواد مغذی را کندمی کنند. این باعث سفتی و کاهش انرژی عضلانی می شود. در طی زمان، این باعث تغییر بافت های (معمولاً «گره» نامیده می شود) ماهیچه و همزمان سفت و سخت شدن آن ها می شود و در نتیجه آزادی طبیعی حرکت را محودو می کند.

ماساژ درمانی و ماهیچه ها:

ماساژ بدن یا تحریک ماهیچه ها به روند طبیعی بدن کمک می کند. فیبرهای عضلانی ضایعاتی همچون اسید لاکتیک ترشح می کنند و به ماهیچه ها اجازه حرکتی آزادانه تر را می دهند.

باید به فواید ماساژ درمانی و آرامش ذهنی، قوت ماهیچه ای را نیز اضافه کرد که به یک سطح مطلوب برسد.

عضلات سطحی دقیقا زیر پوست قرار گرفته اند. این عضلات آگاهانه کنترل و شل می شونمد یا برای ایجاد حرکت منقبض می شوند.

 

ماساژ سوئدی

اولین روش ماساژ مدرن در غرب ماساژ سوئدی میباشد و برای کسانی که اولین بار ماساژ و SPA را تست میکنند، بسیار لذت بخش است. در این نوع ماساژ که از انواع روغن‌های گیاهی و کرم استفاده می‌شود، ماساژور حرکات کششی، فشاری و لرزشی را با قصد افزایش اکسیژن خون و دفع سموم درون عضلات به سمت قلب اعمال می‌نماید. با افزایش جریان موجود در خون ، عضلات گرم‌تر شده و دفع اسید لاکتیک، اسید اوره و سایر دفع شدنی‌های متابولیسم، حس آرامش عمیقی را برای شما به ارمغان می‌آورد.در این نوع ماساژ در کنار بهبود وضعیت پوست ، با تحریک سیستم عصبی استرس‌های روحی و جسمی به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در سراسر دنیا ماساژ سوئدی برای افزایش تندرستی ، رفع درد و رسیدن به آرامش انجام میشود که بطور گسترده‌ای بین مصری ها ، یونانیان و رومیان رواج داشته است. ماساژ سوئدی هنر شفا بخش باستانی است که بر روی دستگاه‌های بدن فواید بسزایی داشته و موجب آرامش و تسکین دردهای عصبی و گرفتگی‌های عضلانی می‌گردد و با تشدید جریان خون فشار وارد بر رگ‌ها و سیاه رگ‌ها را کم کرده و از ناراحتی‌های قلبی می‌کاهد.
هم چنین ماساژ پا یکی از کهن‌ترین انواع ماساژ بوده که حدود پنج هزار سال قبل در چین ابداع شده است. ماساژ ساق پا گردش خون در پا‌ها را بهبود بخشیده و به جلوگیری از گشاد شدن سیاه رگ‌ها کمک می‌کند. تاریخچه ماساژ درمانی به حدود ۹۰۰ سال قبل بر می‌گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه شده است.
 تیم تخصصی ماساژ در تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ سوئدی آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

ماساژ تایلندی

در کشور تایلند همه جا مکانهایی تحت عنوان ماساژ تایلندی به چشم می خورد . شاید فقط یک حصیر کوچک که روی زمین پهن شده و یا اینکه تخت ها و صندلی هایی که کنار هم ردیف شده است .

در گذشته در کشور تایلند از ماساژ برای درمان و رفع استرس استفاده میکردند ولی بعد از مدتی این ماساژ به صدر جدول پر طرفدارترین ماساژ های روی کره زمین تبدیل شد .

فوائد ماساژ تایلندی:

ساختار اسکلتی خود را تنظیم می کنید.

انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهید.

تنش های ماهیچه ای و مفصلی خود را تسکین و یا کاهش می دهید.

اندامها و ارگانهای داخلی بدن را تحریک می کنید.

سیستم انرژی بدن خود را میزان و در حد تعادل در می آورید.

تاثیر تاي ماساژ بر روی عضلات

الف)ماساژ تایلندی با افزایش جریان گردش خون در عضلات، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به ماهیچه‌ها رسیده و همچنین مواد زایدی چون اسید لاکتیک با سرعت بیشتری از ماهیچه‌ها دفع می‌شوند که باعث رفع خستگی عضلات می‌شود.
ب) ماساژ تایلندی با گرم کردن و تقویت عضلاتی که از آنها کمتر استفاده می‌شود، احتمال آسیب‌های آتی به عضلات کاهش یافته و پیری عضلات را به تعویق می‌اندازد.
ج) ماساژ تایلندی با رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به عضلات، به بهبود نسوج آسیب دیده کمک کرده و دوره بهبودی آنها را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه درد،

کوفتگی و سفتی عضلات را از بین می‌برد.

تیم ماساژ در تهراندر زمینه ارائه خدمات ماساژ در منزل با روشی کاملا اصولی و حرفه ای به انجام ماساژ تایلندی میپردازد . کلیه خدمات ماساژ در منزل با تجهیزات کامل انجام میشود و تیم ماساژ تهران با تمام تجهیزات کامل مهمان منزل شما خواهد شد .

ماساژ صورت

ماساژ صورت شامل قسمت های پیشانی ، بینی و سوراخ های بینی ، اطراف دهان و گونه ها ، اطراف چشم و گردن و چانه و گوش ها میباشد .

ماساژ میبایست در محیطی آرام و ساکت انجام بگیرد.

پیش از شروع ماساژ تلفن خود را خاموش کنید ، یک شمع معطرروشن کنید و روی یک صندلی راحت بنشینید یا اینکه بر روی یک تخت نرم و گرم بخوابید . پخش موسیقی ملایم و کلاسیک نیز به افزایش تاثیر ماساژ کمک می کند.

پیش از شروع ماساژ حتماً صورت خودرا بشویید . به همه قسمتهای صورت خود کرم مخصوص ماساژ صورت بمالید تا در عین حال که صورت نرم شود ، منافذ پوست نیز باز شوند .

روش بهتر استفاده از روغن مخصوص ماساژ سر و صورت است که در عین حال که ویژگی کرم ماساژ را دارا میباشد به ویتامینه کردن پوست نیز کمک شایانی میکند .

فواید ماساژ صورت

۱- بهبود حالت عضلات و پوست صورت (پوست نرمتر و مقاوم تر می شود)

۲- ریلکس شدن عضلات صورت و چشم ها

۳- تسکین سر درد ها و دردهای ناحیه صورت

۴- کاهش چین و چروک ریز و کم عمق پوست صورت

۵- تحریک جریان خون

۶- کاهش استرس و تنش

تیم تخصصی ماساژ در تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ صورت آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

ماساژ روغنی

در زمان پیشینیان ما یکی از مهمترین رسوم در حمام های عمومی مشت و مال بود.

و البته درمان خیلی از مشکلات عضلانی و قولنجها در آن زمان نیز ماساژ دلاک ها در هوای دم کرده و پر از بخار حمام بود.

این مشت و مال‌ها در واقع‌‌ همان ماساژ روغنی امروز است که به رشیوه ها و تکنیک های مختلف در سراسر جهان انجام میگیرد و در گذشته نیز در چین، ایران، یونان، رم باستان و در بسیاری از فرهنگ‌ها بوده است و سقراط نیز از ماساژ به عنوان هنر مشت و مال برای درمان بیماری‌ها نام برده است. اگرچه تا امروز صورت قطعی و علمی اثرات درمانی ماساژ بر درد ها و ناراحتی ها مشخص نشده اما بعضی حتی ماساژ را تحت عنوان یک شیوه درمانی جایگزین جهت تحریک سیستم ایمنی بدن به میدانند ولی به هر حال تاثیر آن بر ناراحتی های اسکلتی و عضلانی با ریلکس کردن عضلات و تقویت گردش خون در آنها اثبات شده است.

در ماساژ روغنی بسته به روش انجام آن ، از انواع مختلف حرکات مالشی و ضربه‌های ملایم و محکم و حرکات چرخشی برای ایجاد فشار در عضلات و دیگر بافت‌های نرم بدن استفاده میشود.

در ماساژی مانند ماساژ روغنی ، حتی به برخی اعضای داخلی و نقاط عمیق درون عضلات هم فشار وارد می‌شود تا اثر خاصی در بدن ایجاد شود. نحوه اثر ماساژ بر بدن هنوز مشخص نیست. ممکن است تحریک مداوم و منظم اعصاب محیطی باعث ترشح هورمون‌های عصبی خاصی در بدن شود که ایجاد آرامش یا حتی سرخوشی می‌کند یا این‌که تحریک متناوب سلول‌های عضلانی و انقباض و انبساط آنها باعث تغییری در وضعیت الکترولیت‌های بدن و دیگر هورمون‌ها می‌شود که آن‌ها هم به نوبه خود حالت خاصی را در فرد موجب می‌شوند. بلوکه کردن گیرنده‌های درد در اثر ماساژ هم یکی از دلایلی است که از ماساژ درمانی برای برطرف کردن درد مزمن عضلات و مفاصل استفاده می‌شود.

تیم تخصصی ماساژ تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

Massage_Towelsطراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب