ماساژ در منزل

ماساژ و شرایط ماساژور (۴)


hamidra

ماساژ

ماساژ بدن را تحریک به درمان خودش می کند.

یادگیری صحیح تکنیک های پایه در باور استعدادتان بسیار مؤثر است و شما را ترغیب و دلگرم به تمرین کردن می کند. شما باید بین تکنیک ها و لمس ها با فاکتورهای دیگر تعادل برقرار کنید. به دست آوردن یک ماساژ آرامش بخش به تکنیک ماساژ بستگی دارد. تکنیک ها به کیف ابزار معروف هستند. در ابتدا، شما یک کار عادی را شروع میکنید که به شما تعلیم داده شده است ولی به تردیج که تجربه به دست خواهید آورد، شما قدرت عمل بیشتری خواهید داشت. در طی یک بنامه ماساژ همه تکنیک را تمرین نکنید و کم کم یا خواهید گرفت که کدام تکنیک مناسب کدام موقعیت است. به دست آوردن این مهارت بر پایه عادت و تجربه است. به کارگیری صحیح یک تکنیک، اثربخش خواهد بود. در هر مرتبه ماساژ درمانی تمرکز ذهنتان را حفظ کنید.

 

لیست کنترل

مطمئن شوید که شما در موقعیت درست قرار گرفته اید. قبل از این به آن اشاره شده است. حتماً تعادل فیزیکی خوبی داشته باشید تا بتوانید تکنیکی را به شکل مرتب و بی نقص انجام دهید.

 • از حرکت های شل کننده، قبل و در طی یک تکنیک تخصصی استفاده کنید تا نتیجه بهتری داسته باشید.
 • اول ملایمت شروع کنید و بعد کمی فشار باورید تا واکنش های ماساژ گیرنده دستتان بیاید. کم کم فشار را کم کنید اما یک دفعه قطع نکنید.
 • بر روی نقاط حیاتی فشاری یکسان اعمال کنید و به شکلی آرام آرام رها کنید، همان طور که ابتدا فشار را اعمال کردید. از تکنیک های خاص برای مناطق مورد نظر استفاده کنید و در جهت تسکین آن کوشش کنید.
 • از تکنیک هایی که منطق بر عضلات است، استفاده کنید.
 • روی ستون فقرات و روی استخوان ها را ماساژ ندهید.
 • سعی نکنید که یک بیماری را به کمک ماساژ درمانی درمان کنید.
 • از تکنیک های متناسب با سن و سال هر فرد استفاده کنید. (فشار کم و کشیدگی های سبک برای یک فرد مسن).

 

فشار

لمس های متفاوت ماساژ بدن چندین نوع فشار را اقتضا می کند. سبک یا سیال برای آمادگی پوست معمولی از نوع جنبش های محرکی که بافت ها را می کشند، ورز می دهند یا می غلتانند و آخرین نوع فشار دقیق و عمیق روی یک سطح کوچک.

ارزیابی فشار وارده با تمرین و تجربه و همچنین با در نظر گرفتن واکنش های شخص ماساژ گیرنده به دست می آید. حساست و تحمل فشار در افراد متفاوت است. ابتدا یک فشار سبک شروع کنید و بعد اگر لازم بود به تدریج فشار را زیاد کنید. تنوع فشار به ماساژ ریتم می دهد و آن را جالب می کند. باید تعادل را حفظ کنید: یک فشار خیلی سبک اغلب می تواند باعث تحریک شود و فشار شدید باعث درد و سفت شدن بدن می شود.

تکنیک های متفاوت و فشارها:

نقاط مختلف تماس متفاوتی را می طلبند. بعضی لمس ها نیاز به تماس کامل دست دارد ولی بعضی دیگر نیاز به انگشتان یا شست دست دارد و بعضی دیگر نیاز به آرنج دارد.

نمونه فشارهای متفاوت:

فشار سبک یا تماس سطحی:

حرکات بلند و سیال به همراه فشار آرام با کف دست.

فشار معمولی یا خمیرگیری:

حرکاتی پر انرژی به همراه فشاری محرک بر روی عضلات به کمک شست های دست و دیگر انگشتان.

فشار عمیق با مشت و مال:

فشار عمیق بر روی یک نقطه مشخص به کمک شست دست یا دیگر انگشتان.

 

 

لیست کنترل:

 • همیشه از ماساژ گیرنده احساسش را سؤال کنید.
 • به تریج فشار را به کمک دست هایتان افزایش دهید.
 • از وزن بدنتان به جای کشش شان هایتان استفاده کنید.
 • فشار باید به حدی که مشخص شده است انجام بشود.

 

فشار سبک:

این تکنیک شامل یک مقدمه خوب برای یک جلسه ماساژ عضلات است. از این تکنیک ها می توان در هر زمانی برای تسلی دادن و آشنایی ماساژ گیرنده استفاده کرد. نقششان در پایان جلسه نیز مهم است. لمس ها را می توان هر زمان که لازم است به کار برد.

تماس سطحی

فشار         سبک

تماس          کف دست

تماس سطحی شامل یک لمس لطیف و لغزنده با استفاده از یک روغن در ابتدای ماساژ درمانی است و به شما فرصت می دهد تا بیشتر با بدن شخص گیرنده آشنا شوید. ریتم سیال ماساژ، بدن ماساژ گیرنده را شل می کند و برای ماساژ دهنده فرصت دریافت اطلاعات را به کمک دست هایش مهیا می کند. فشار باید به دقت اعمال شود. وقتی نزدیک قلب را ماساژ می دهید، به آرامی این کار را انجام دهید.

تمرین: دست هایتان را به کمی روغن آغشته کنید. کف دست هایتان را روی بدن ماساژ گیرنده در نقطه ای نزدیک به خودتان قرار دهید. با دو دستتان کنار ماهیچه هایش را ماساژ دهید تا جایی که امکان دارد دست هایتان را روی بدنش سر بدهید بعد آن ها را جدا کنید. لمس ها به شکل منظم، آرامش بخش و مرتب هستند.

 

ماساژ سوئدی

اولین روش ماساژ مدرن در غرب ماساژ سوئدی میباشد و برای کسانی که اولین بار ماساژ و SPA را تست میکنند، بسیار لذت بخش است. در این نوع ماساژ که از انواع روغن‌های گیاهی و کرم استفاده می‌شود، ماساژور حرکات کششی، فشاری و لرزشی را با قصد افزایش اکسیژن خون و دفع سموم درون عضلات به سمت قلب اعمال می‌نماید. با افزایش جریان موجود در خون ، عضلات گرم‌تر شده و دفع اسید لاکتیک، اسید اوره و سایر دفع شدنی‌های متابولیسم، حس آرامش عمیقی را برای شما به ارمغان می‌آورد.در این نوع ماساژ در کنار بهبود وضعیت پوست ، با تحریک سیستم عصبی استرس‌های روحی و جسمی به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در سراسر دنیا ماساژ سوئدی برای افزایش تندرستی ، رفع درد و رسیدن به آرامش انجام میشود که بطور گسترده‌ای بین مصری ها ، یونانیان و رومیان رواج داشته است. ماساژ سوئدی هنر شفا بخش باستانی است که بر روی دستگاه‌های بدن فواید بسزایی داشته و موجب آرامش و تسکین دردهای عصبی و گرفتگی‌های عضلانی می‌گردد و با تشدید جریان خون فشار وارد بر رگ‌ها و سیاه رگ‌ها را کم کرده و از ناراحتی‌های قلبی می‌کاهد.
هم چنین ماساژ پا یکی از کهن‌ترین انواع ماساژ بوده که حدود پنج هزار سال قبل در چین ابداع شده است. ماساژ ساق پا گردش خون در پا‌ها را بهبود بخشیده و به جلوگیری از گشاد شدن سیاه رگ‌ها کمک می‌کند. تاریخچه ماساژ درمانی به حدود ۹۰۰ سال قبل بر می‌گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه شده است.
 تیم تخصصی ماساژ در تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ سوئدی آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

ماساژ تایلندی

در کشور تایلند همه جا مکانهایی تحت عنوان ماساژ تایلندی به چشم می خورد . شاید فقط یک حصیر کوچک که روی زمین پهن شده و یا اینکه تخت ها و صندلی هایی که کنار هم ردیف شده است .

در گذشته در کشور تایلند از ماساژ برای درمان و رفع استرس استفاده میکردند ولی بعد از مدتی این ماساژ به صدر جدول پر طرفدارترین ماساژ های روی کره زمین تبدیل شد .

فوائد ماساژ تایلندی:

ساختار اسکلتی خود را تنظیم می کنید.

انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهید.

تنش های ماهیچه ای و مفصلی خود را تسکین و یا کاهش می دهید.

اندامها و ارگانهای داخلی بدن را تحریک می کنید.

سیستم انرژی بدن خود را میزان و در حد تعادل در می آورید.

تاثیر تاي ماساژ بر روی عضلات

الف)ماساژ تایلندی با افزایش جریان گردش خون در عضلات، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به ماهیچه‌ها رسیده و همچنین مواد زایدی چون اسید لاکتیک با سرعت بیشتری از ماهیچه‌ها دفع می‌شوند که باعث رفع خستگی عضلات می‌شود.
ب) ماساژ تایلندی با گرم کردن و تقویت عضلاتی که از آنها کمتر استفاده می‌شود، احتمال آسیب‌های آتی به عضلات کاهش یافته و پیری عضلات را به تعویق می‌اندازد.
ج) ماساژ تایلندی با رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به عضلات، به بهبود نسوج آسیب دیده کمک کرده و دوره بهبودی آنها را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه درد،

کوفتگی و سفتی عضلات را از بین می‌برد.

تیم ماساژ در تهراندر زمینه ارائه خدمات ماساژ در منزل با روشی کاملا اصولی و حرفه ای به انجام ماساژ تایلندی میپردازد . کلیه خدمات ماساژ در منزل با تجهیزات کامل انجام میشود و تیم ماساژ تهران با تمام تجهیزات کامل مهمان منزل شما خواهد شد .

ماساژ صورت

ماساژ صورت شامل قسمت های پیشانی ، بینی و سوراخ های بینی ، اطراف دهان و گونه ها ، اطراف چشم و گردن و چانه و گوش ها میباشد .

ماساژ میبایست در محیطی آرام و ساکت انجام بگیرد.

پیش از شروع ماساژ تلفن خود را خاموش کنید ، یک شمع معطرروشن کنید و روی یک صندلی راحت بنشینید یا اینکه بر روی یک تخت نرم و گرم بخوابید . پخش موسیقی ملایم و کلاسیک نیز به افزایش تاثیر ماساژ کمک می کند.

پیش از شروع ماساژ حتماً صورت خودرا بشویید . به همه قسمتهای صورت خود کرم مخصوص ماساژ صورت بمالید تا در عین حال که صورت نرم شود ، منافذ پوست نیز باز شوند .

روش بهتر استفاده از روغن مخصوص ماساژ سر و صورت است که در عین حال که ویژگی کرم ماساژ را دارا میباشد به ویتامینه کردن پوست نیز کمک شایانی میکند .

فواید ماساژ صورت

۱- بهبود حالت عضلات و پوست صورت (پوست نرمتر و مقاوم تر می شود)

۲- ریلکس شدن عضلات صورت و چشم ها

۳- تسکین سر درد ها و دردهای ناحیه صورت

۴- کاهش چین و چروک ریز و کم عمق پوست صورت

۵- تحریک جریان خون

۶- کاهش استرس و تنش

تیم تخصصی ماساژ در تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ صورت آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

ماساژ روغنی

در زمان پیشینیان ما یکی از مهمترین رسوم در حمام های عمومی مشت و مال بود.

و البته درمان خیلی از مشکلات عضلانی و قولنجها در آن زمان نیز ماساژ دلاک ها در هوای دم کرده و پر از بخار حمام بود.

این مشت و مال‌ها در واقع‌‌ همان ماساژ روغنی امروز است که به رشیوه ها و تکنیک های مختلف در سراسر جهان انجام میگیرد و در گذشته نیز در چین، ایران، یونان، رم باستان و در بسیاری از فرهنگ‌ها بوده است و سقراط نیز از ماساژ به عنوان هنر مشت و مال برای درمان بیماری‌ها نام برده است. اگرچه تا امروز صورت قطعی و علمی اثرات درمانی ماساژ بر درد ها و ناراحتی ها مشخص نشده اما بعضی حتی ماساژ را تحت عنوان یک شیوه درمانی جایگزین جهت تحریک سیستم ایمنی بدن به میدانند ولی به هر حال تاثیر آن بر ناراحتی های اسکلتی و عضلانی با ریلکس کردن عضلات و تقویت گردش خون در آنها اثبات شده است.

در ماساژ روغنی بسته به روش انجام آن ، از انواع مختلف حرکات مالشی و ضربه‌های ملایم و محکم و حرکات چرخشی برای ایجاد فشار در عضلات و دیگر بافت‌های نرم بدن استفاده میشود.

در ماساژی مانند ماساژ روغنی ، حتی به برخی اعضای داخلی و نقاط عمیق درون عضلات هم فشار وارد می‌شود تا اثر خاصی در بدن ایجاد شود. نحوه اثر ماساژ بر بدن هنوز مشخص نیست. ممکن است تحریک مداوم و منظم اعصاب محیطی باعث ترشح هورمون‌های عصبی خاصی در بدن شود که ایجاد آرامش یا حتی سرخوشی می‌کند یا این‌که تحریک متناوب سلول‌های عضلانی و انقباض و انبساط آنها باعث تغییری در وضعیت الکترولیت‌های بدن و دیگر هورمون‌ها می‌شود که آن‌ها هم به نوبه خود حالت خاصی را در فرد موجب می‌شوند. بلوکه کردن گیرنده‌های درد در اثر ماساژ هم یکی از دلایلی است که از ماساژ درمانی برای برطرف کردن درد مزمن عضلات و مفاصل استفاده می‌شود.

تیم تخصصی ماساژ تهران با استفاده از روغن مخصوص ماساژ آماده ارائه خدمات ماساژ در منزل شما میباشند و کلیه تجهیزات لازم جهت انجام ماساژ را با خود به منزل شما می آورند .

Massage_Towelsطراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب