ماساژ در منزل

نقش گیاهان در ماساژ در منزل شیاتسو و …


علی مومنی

گیاهان کلیدی برای ماساژ در منزل     
روغن‌های معطر ممکن است از گیاهان نسبتاً ناشناخته مانند صندل یا کانانگا یا گیاهان معمول شناخته‌شده مانند اسطوخودوس و بابونه استخراج شود، اما هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. سعی کنید با چند روغن آشنا شوید و تأثیرات مختلف آن‌ها را بشناسید و از عطر آن‌ها لذت ببرید. روغن‌های معطر درواقع مواد غلیظی هستند که یا از پوست مرکبات حاوی روغنی چون لیمو و پرتقال استخراج شده‌اند، و یا از گل‌هایی مانند گل رزها وی اسانس بسیار ملایم و قیمتی گرفته شده‌است-حدوداً ۵ هزار گل رز نیاز است تا ۵ میلی‌لیتر اسانس تولید شود که به آن روغن خالص معطر می‌گویند. چنین غلظتی حاکی از آنست که برای استفاده، باید حتماً رقیق شود چون میزان کمی از آن قدرت زیادی دارد. روغن‌ها از قسمت‌های مختلف گیاهان استخراج می‌شود، و هر کدام دارای خواص درمانی قوی است. طبیعت با تمام سخاوت ترکیبات درمانی زیادی برای ما مهیا کرده که بتوانیم سلامت خود را به دست بیاوریم.

گیاه صندل برای ماساژ در منزل
صندل احتمالاً قدیمی‌ترین عطر در طول تاریخ محسوب می‌شود، و بالغ بر ۴ هزار سال است که مورداستفاده قرار می‌گیرد. این گیاه عطر قوی دارد که هم زنان و هم مردان آن را می‌پسندند. عطر این گیاه با ویژگی آرام‌سازی و ضدافسردگی روی دستگاه عصبی تأثیر دارد. زمانی‌که افسردگی باعث کاهش میل جنسی و مشکل در افراد می‌شود، این عطر می‌تواند به برطرف کردن این معضل کمک کند.

ماساژ در منزل

گیاه بابونه برای ماساژ در منزل
از بابونه ایتالیایی آلمانی با خواص مشابه برای استخراج روغن معطر استفاده می‌شود. بابونه دارای ویژگی آرام‌بخش و ضد انقباض است و برای از بین بردن سردردهای تنشی، مشکلات گوارشی و بی خوابی استفاده می‌شود.

بنزویین برای ماساژ در منزل
این درخت آسیایی، صمغی تولید می‌کند که معمولاً در یک حلال برای تولید روغن هل میل کنند. این گیاه عطر شگفت‌انگیز وانیل دارد و به‌طور گسترده‌ای در انواع مختلفی از ترکیب‌های استنشاقی استفاده می‌شود. این عطر برای آرام‌سازی مجاری تنفسی بسیار مفید است و هر زمان که سطح تنش منجر به تنگی ناراحت‌کننده سینه و اختلال در تنفس شود، می‌توان از این روغن استفاده کرد.

ماساژ در منزل

 

گیاه شمعدانی برای ماساژ در منزل        
شمعدانی با عطر رز خواص مفید زیادی دارد. این اسانس باعث ایجاد هارمونی بیشتر در ترکیبات معطر می‌شود. شمعدانی خاصیت شاداب‌سازی و ضدافسردگی دارد و برای تنش‌های عصبی و خستگی بسیار مفید است.

ماساژ در محل

 گانگانگا برای ماساژ در منزل
درختی استوایی و مناطق حاره یافت می‌شود و بومی کشور اندونزی است روغن بسیار شیرین و معطری از استخراج می‌شود که خاصیت آرام‌بخش ضد افسردگی دارد. روغن این گیاه برای طیف وسیعی از علایم بی‌نظیر تنش بیش‌ازحد، بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی بسیار مفید است. این روغن همچنین نقش خوبی در تقویت نیروی جنسی از طریق کاهش سطح استرس دارد.

گیاه نعنا برای ماساژ در منزل
این گیاه یک عنصر کلاسیک در تسکین سرماخوردگی و پاک‌سازی مجاری تنفسی است اگرچه ماده منتول (یک ماده‌ی تجاری و عنصر اصلی روغن نعنا است) ممکن است در درمان بیماری‌ها مؤثر باشد، اما روغن نعنا برطرف کننده درد و ضد اسپاسم است که از آن برای ماساژدهی گیجگاه جهت برطرف کردن سردرد استفاده می‌شود همچنین قبل‌از استفاده چند قطره از آن در یک روغن پایه رقیق کنید.

 

گیاه یاسمن برای ماساژ در منزل
یکی از شگفت‌انگیزترین رایحه‌ها، یاسمن است که خاصیت آرام سازی دارد و می‌تواند به‌راحتی حالت‌های افسردگی، ضعف و ناتوانی، و کسالت را تغییر دهد. از آن در ماساژ ها می‌توان بهره برد، همچنین از آب گل یاسمن برای شستشوی پوست‌های چرب می‌توان استفاده کرد.

گیاه اکالیپتوس برای ماساژ در منزل      
روغن اکالیپتوس یکی از بهترین روغن‌ها برای ناراحتی‌های تنفسی است، که در بسیاری از داروهای تجاری یافت می‌شود. وقتی در روغن گیاهی پایه رقیق می‌شود (به یاد داشته باشید که بیشتر از ۱ درصد استفاده نکنید) ، می‌توان برای برطرف کردن سردرد ناشی از تنش از آن برای مالش بر روی پیشانی استفاده کرد این روغن باعث تولید حرارت در سر می‌شود.

ماساژ در منزل

 

 

گیاه اسطوخودوس برای ماساژ در منزل
یکی از شناخته‌شده‌ترین رایحه‌ها اسطوخودوس است که از آن طی قرن‌ها برای شادابی و معطر کردن خانه استفاده می‌شده‌است. همچنین از آن برای درمان بسیاری از اختلالات وابسته به استرس استفاده می کرده‌اند. این گیاه خصوصاً برای برطرف کردن سردردهای ناشی از تنش، یا برای ناراحتی‌های عصبی گوارشی بسیار مفید است. از روغن اسطوخودوس در ماساژ یا حمام برای آرامش عمیق استفاده کنید. بهترین روغن معطر، از اسطوخودوس واقعی استخراج می‌شود (اسطوخودوس با برگ‌های نوک‌تیز) ، و کاربرد آن نسبت‌به روغن‌های معطر دیگر، از درمان اولیه برای سوختگی گرفته تا کاهش استرس، بیشتر است.

ماساژ در منزل

 

 

 

 

گیاه رزماری برای ماساژ در منزل
رایحه گیاه رزماری قوی و محرک است رزماری قرن‌هاست برای کاهش خستگی‌های عصبی، سردردهای تنشی و میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این گیاه جریان خون را در مغز بهبود بخشیده و درمان بسیار مفیدی برای غلبه بر خستگی های ذهنی و جسمی است. به یاد داشته باشید در افراد حامله، حتماً زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود.

گیاه مرزنگوش برای ماساژ در منزل
مرزنگوش خاصیت گرم‌کننده و آرام‌بخشی برای عضلات سفت و سرد دارد، و برای افراد سردمزاج با سردردهای تنشی، میگرن و بی‌خوابی نافع است. از آن در ساخت روغن‌های ترکیبی برای ماساژ عضلات دردناک و خسته و یا در حمام استفاده می‌شود. خصوصاً حمام بعدازظهر، که به خواب شما در شب کمک می‌کند. به یاد داشته باشید در زنان حامله بدون مشورت با متخصص استفاده نشود.

ماساژ در منزل

گیاه صنوبر برای ماساژ در منزل
در حال حاضر تعداد کمی از نژادهای مختلف صنوبر وجود دارد. که بتوان از آن روغن استخراج کرد. به‌طور خاص صنوبرهای آمریکایی با برگ‌های دراز، منبع تجاری برای استخراج روغن تربانتین می باشد. روغن صنوبری که در رایحه درمانی استفاده می‌شود، عموماً از صنوبرهای اسکاتلندی گرفته می‌شود. این روغن وقتی در بخور از آن استفاده می‌کنند، به پاک کردن مجاری تنفسی و خستگی کمک می‌کند. از روغن رقیق شده‌ی صنوبر برای ماساژ عضلات خسته و دردناک نیز استفاده می‌شود.

گیاه مریم‌گلی برای ماساژ در منزل   
این روغن به‌طور بارزی منجر به احساس نشاط و سرخوشی در مغز می‌شود. سرخوش از رایحه آن باشید، اما در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. مانند گانانگا و یاسمن، خاصیت ضد افسردگی و آرام‌سازی دارد و می‌تواند به افزایش قوای جنسی کمک کند. به خانم‌های باردار توصیه می‌شود قبل‌از مصرف با یک متخصص مشورت کنند.

گیاه رز در ماساژ در منزل
شاید روغن گل رز یکی از مشهورترین روغن‌های معطر باشد. این گیاه بیش‌از هر گل دیگری سمبل بسیاری از مفاهیم ریتمیک است. در میان گل‌های رز بیشتر از رز مشجر و رز کلمی، روغن گرفته می‌شود. این دو با هم تفاوت کمی دارند اما کار هر دو آرام‌بخش، ضد گر گرفتگی و تسکین‌دهنده گی می‌باشد. وقتی‌که اضطراب عامل ضد قوای جنسی است، تعجبی ندارد که روغن رز را برای درمان توصیه می‌کنند. روغن رز برای درمان این عارضه بسیار مفید است. ازآن در حمام و یا در ماساژ استفاده کنید و یا چند قطره از آن را در روغن پایه ماساژ چکانده و برای رفع تنش عصبی و آرام کردن عضلات منقبض استفاده کنید.

ماساژ در منزل

ترنج برای ماساژ در منزل
پوست میوه رسیده ترنج یک روغن ملایم و لطیفی ایجاد می‌کند. این روغن بهترین روغن ضد افسردگی می‌باشد و بهتر است در ساعت اولیه روز استفاده شود. برگ‌های این گیاه عطر بارز و لطیفی به‌ چای ارل گری می‌دهند. توجه داشته باشید که نمی‌توان از آن در آتش‌خانه چکاند و فضا را معطر کرد. از آن روی پوست در مجاورت خورشید استفاده نکنید چراکه باعث افزایش حساسیت به نور می‌شود.

لیمو در ماساژ در منزل
شاید خاصیت ضدعفونی کنندگی یا پاک‌کنندگی روغن لیمو، بیش‌از سایر روغن‌ها باشد. روغن لیمو برای بهبود دستگاه ایمنی بدن و مراقبت‌های پوستی مفید است. این روغن برای شاداب‌سازی و شفاف‌سازی فرایند ذهن بسیار نافع است.

گریپ فروت در ماساژ در منزل
روغن گریپ فروت برای هضم غذاهای چرب بسیار مفید است و به برطرف کردن سلولیت و مجاری مسدود شده کمک می‌کند. بسیار شاداب کننده است و برای برطرف کردن سردرد و خستگی نافع است.

ماساژ در منزل

ماساژ در منزل شیاتسو

لمس، اساس روش شیاتسو می‌باشد. همه انسان‌ها نیاز دارند به نوعی لمس شوند و شیاتسو این فرصت را به شما می‌دهد که به روشی فوق‌العاده و دوست‌داشتنی و ایمن این نیاز را برطرف کنید. شیاتسو با روش‌های خاص ماساژ، باعث جرقه زدن یک فرآیند خوددرمانی در همه افراد می‌شود.
شیاتسو درمانی فیزیکی است که هدف از انجام آن درمان مشکلات جسمانی از طریق تماس و به‌همین نحو کمک به فراگیری خوددرمانی است. فلسفه و رویکرد درمانی این روش، همانند طب سوزنی استفاده از کانال‌های انرژی و نقاط فشار است با این تفاوت که در شیاتسو از سوزن استفاده نمی‌شود.
شیاتسو واژه‌ای ژاپنی به‌معنای ((فشار انگشت)) از کاربرد فشار، یک قاعده‌ای اساسی در شیاتسو می باشد. تکنیک‌های مختلف کششی، و تمرین‌های اصلاحی ممکن است به‌منظور ایجاد تعادل فیزیکی و انرژی در بدن، به‌عنوان بخشی از درمان باشند.
یادگیری قواعد پایه شیاتسو آسان است. شیاتسو لذت‌بخش بود و حس خوبی را به وجود می‌آورد. در این روش درمانی، شما مسئولیت سلامت و مراقبت از خود را شخصاً به‌عهده می‌گیرید که این امر بسیار حائز اهمیت است زیرا این روش به شما این قدرت را می‌دهد تا هر زمانی‌که نیاز دارید تغییراتی را ایجاد کنید. در شیاتسو ما رویکردی به کل گرا داریم و برای درک علت عدم تعادل و استرس، به فرد به‌صورت کلی نگاه می‌کنیم-ذهن، روح و بدن.

سلامت کانال‌های انرژی با ماساژ در منزل
همواره بسیار جالب و هیجان‌انگیز است که درباره تفاسیر بسیار متفاوت به‌عمل‌آمده در زمینه نحوه کار بدن و ذهن آگاهی داشته باشیم. اگرچه ممکن است شما با همه جزئیات خیلی دقیق آن‌ها موافق نباشید، اما آنها را اجرا می‌کنید، همانند روش شیاتسو نتیجه واقعاً مفید آن دانستن این مسئله است که چطور استرس را از بین ببریم و چگونه این روش ما را قادر می‌سازد تا جوان، پر جنب‌وجوش باقی بمانیم.

مبارزه با استرس با ماساژ در منزل
استرس می‌تواند سلامت جسمی و روانی را مختل کند. هر یک از ما دارای احساساتی هستیم که در یک زمان مشخص بروز می‌کند. استرس برای متخصصان شیاتسو به‌خوبی شناخته‌شده است و به‌عنوان یکی از عوامل مؤثر بر سلامت افراد در جامعه مدرن محسوب می شود. این بخش طبیعی از زندگی است، درحقیقت سطح معینی از استرس درواقع کاملاً برای ما خوب بشمار می‌رود. برخی از افراد این قدرت را در خود می‌بیند که بر آن غلبه کنند و حتی برای برخی دیگر آن میزان فشار می‌تواند تا حدودی خیلی زیاد باشد.
افزایش، فرآیند رویدادهای پربرخورد برخی اوقات به‌معنای این است که سرانجام، ما نمی‌توانیم مقاومت و مقابله کنیم. فشار شروع به چیره شدن می‌کند و ما به روش‌های مختلف شروع به واکنش نشان‌دادن در برابر استرس می‌کنیم. این واکنش‌ها بر سلامت ما اثر می‌گذارد و ممکن است به‌نحوی منفی در شغل و یا زندگی اجتماعی ما به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای اختلال ایجاد کند. بدن به ما عوامل ایجاد استرس یک واکنش کوچکی از خود نشان می‌دهد اما بعداً سطح مقاومت افزایش می‌یابد. که این مسئله معمولاً واکنش ((مبارزه یا پرواز)) نامیده می‌شود که بدین‌معنا است که بدن به‌طور غریزی به ایستادن، راحتی و یا رهایی آماده می‌شود. اما استرس با همه علایم متفاوت خود یک نشانه مطمئنی است از این‌که ما حس فوق‌العاده تعادل را در زندگی از دست می‌دهیم. انسان شروع به داشتن یک سیستم طبیعی شگفت‌انگیز برای حفظ بدن می‌کند و بدن همیشه برای دستیابی به این سطح از هارمونی درونی تلاش می‌کند.
مبارزه با استرس می‌تواند از طریق درخواست کمک از خانواده و دوستان آسان‌تر شود. صحبت با برخی می‌تواند به شما در مشاهده دقیق‌تر مسئله کمک کند. این عمل مشکل را در دورنمای شفاف‌تر و گسترده‌تری قرار می‌دهد. خیلی بهتر از تنها صحبت کردن، در اختیار داشتن فردی است که از طریق روش درمانی طولانی و ملایم شیت صبح، جسم و ذهن شما را آرام کند و حس عجیبی را به سلامت عمومی شما بازمی‌گرداند.

 

شیوه زندگی متعادل و حرفه ای با ماساژ در منزل

از شناخت دقیق عوامل استرس و نیز آموختن این مسئله که چطور از آن اجتناب و یا حتی با آن سازگاری پیدا کنیم شما می‌توانید سلامت عمومی خود را توسعه دهید. دو بعد کلیدی اولیه برای کاهش استرس عبارت‌اند از: تعدیل شیوه زندگی و آرام‌سازی. تعدیل شیوه زندگی به معنی تغییر شغل و ارزیابی مجدد اهداف زندگی و یا سازگاری از طریق یک شیوه نگرش باز به آن‌چه که شما انجام می‌دهید. داشتن یک حس کنترل بر روی رویدادهای تأثیر استرس‌زا را کاهش می‌دهد. آرزوی خوب و مهم است که اما نه دیگر زمانی‌که آن را رها می‌کنیم. شما پیوسته درحال مواجهه با حسی از عدم موفقیت و ناامیدی هستید. به خودتان یک تغییر دهید.
آرام‌سازی روزانه نشان‌دهنده مهم‌ترین عناصر حفظ سلامت و سرزندگی است. آرام‌سازی عمیق مانند خواب نیست اما تمام فواید از آن حاصل می‌شود و مهم این است که علی‌رغم این‌که خواب نیستیم در حال آرامش به سر می‌بریم. گرفت و یاد دادن روش درمانی شیاتسو کل بدن و ذهن شما را آرام می‌کند و شما در کل بدن احساس تازه شدن و نیرو بخشیدن پیدا می‌کنید.
پشتوانه درمان شال خوردن یک رژیم غذایی متعادل غنی از فیبرها، سبزیجات تازه و غلات کاهش مصرف شکر و نمک و همین‌طور قهوه، چای و نیز نوشیدنی های گازی کربن دار و نوشیدن آب و آب‌میوه های تازه بسیار برای شما به بهتر هستند. میزان معینی فعالیت‌های تمرینی درصورتی‌که شما قصد حفظ سلامت و شادابی خود را دارید، بسیار ضروری است. ۲۰ دقیقه پیاده‌روی رو در هوای تازه انرژی درونی نامتعادل و تحریک می‌کند. هرگز اقدام به اجرای تمرینات بسیار دشوار و با توان فرسا نکنید.

ارگان‌ها – کانال‌های انرژی در ماساژ در منزل
عملکرد متعادل بدن شما توسط ۱۲ ارگان حیاتی داخلی کنترل می‌شوند. در طب شرقی اندام‌ها براساس عملکرد فیزیولوژیکی و انرژیک خود معنای گسترده‌تری نسبت‌به آن‌چه که در غرب مطرح است، دارند. هر یک از آن‌ها از نظر حرکت انرژیک و مسئولیت تفاوت کیفی دارند که به کانال‌های انرژی متصل شده و براساس تأثیرگذاری آن‌ها بر ارگان‌های داخلی نام‌گذاری می‌شوند. کانال‌های انرژی به‌صورت جفت در دو طرف بدن جریان دارند و آن ها به‌طور موفقیت‌آمیز انرژی را که به‌عنوان نیروی چی شناخته می‌شوند را فراهم می‌کنند.

مجموعه tehran-massage.irطراحی سایت حرفه ای و پشتیبانی : آتریسا وب